Zgodnie z informacją opublikowaną w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, w genomach olbrzymich wirusów znalezionych w oceanie odkryto zakodowany enzym, który może posłużyć do produkcji leków. Do tej pory uważano, że cytochrom P450 występuje wyłącznie u bakterii, roślin i zwierząt.

Odkrycie to efekt analizy genomów ponad 8000 wirusów, której podjęli się badacze z Woods Hole Oceanographic Institution i Swansea University Medical School. Ich analizy wykazały, że w genomach gigantycznych wirusów znalezionych niedawno w morzach pojawiają się geny enzymu cytochrom P450. Dotąd jego odmiany odkryto w genomach bakterii, roślin i zwierząt. Nie spodziewano się jednak znaleźć ich w kodzie genetycznym wirusów.

infoplanet badania i terapie leki dzieki enzymowi w wirusie odkrycie

Gigantyczne wirusy odkryto w 2003 roku, kiedy w morskich wodach pojawiło się ich na tyle dużo, że zaczęły być dostrzegalne pod mikroskopem optycznym. Poddanie ich analizom wykazało, że te cząsteczki organiczne składały się z ponad 1000 genów. Było to nieporównywalnie więcej do znanych nam wirusów, jak chociażby wirus grypy, który ma ich 14. Na podstawie ustaleń z 2003 roku później odkryto na całym świecie kolejne gigantyczne wirusy, z których niektóre miały niemal 3000 genów.

Co ciekawe, oprócz wzrostu częstotliwości dostrzegania w oceanach i głębiach morza gigantycznych wirusów, w ich genomach odkryto cytochrom P450. Jako enzym w ciałach bakterii, roślin i zwierząt odpowiada on za metabolizowaniem leków, wytwarzanie steroidowych hormonów i ochronę przed zanieczyszczeniami. W odniesieniu do ich obecności w cząsteczkach wirusów naukowcy nie są w stanie stwierdzić, czemu służą lub za jakie procesy odpowiadają.

Jak przekonują autorzy badań, dalsze analizy nad odkrytym enzymem mogą prowadzić do wskazania mechanizmów, które pozwoliłyby na opracowanie leków na choroby wirusowe u ludzi. Dzięki nim można byłoby zwalczać chociażby niektóre wirusowe zapalenia płuc. Cytochrom P450 znaleziony w wirusie może okazać się również kluczem do zrozumienia procesów chemicznych, które zachodzą w morzach i oceanach.