Naukowcy, badający wykorzystanie rezonansu magnetycznego (MRI) do pomiaru wpływu utraty masy ciała na górne drogi oddechowe u otyłych pacjentów, odkryli, że odtłuszczenie języka może zmniejszyć nasilenie objawów bezdechu sennego.

Bezdech senny występuje w dwóch rodzajach: jako bezdech obturacyjny (OSA) — gdy podczas snu mięśnie się rozluźniają, co prowadzi do zwiotczenia tkanek miękkich w tylnej części gardła i blokuje drogi oddechowe, ja także jako bezdech centralny – podczas którego mózg nie sygnalizuje organizmowi oddychania. Oba zaburzenia mogą jednak prowadzić do zakłócenia snu.

infoplanet badania i terapie odtluszczenie jezyka sen

Jak udowodnili naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, skutecznym lekarstwem na obturacyjny bezdech senny jest utrata masy ciała. Co ciekawe, zmniejszenie objawów bezdechu sennego jest związane z redukcją tłuszczu w jednej części ciała – na języku.

– Większość klinicystów, a nawet ekspertów ze świata bezdechu sennego, zwykle nie koncentruje się na tłuszczu w języku do leczenia bezdechu sennego. Teraz, gdy wiemy, że tłuszcz języka jest czynnikiem ryzyka i że bezdech senny poprawia się, gdy tłuszcz języka jest redukowany, ustaliliśmy unikalny cel terapeutyczny, którego nigdy wcześniej nie mieliśmy – komentuje dr n. Med. Richard Schwab.

infoplanet badania i terapie odtluszczenie jezyka bezdech senny

Wniosek wyprowadzono na podstawie analizy wyników 67 osób z otyłością obturacyjną – o nasileniu łagodnym do ciężkiego, ze wskaźnikiem masy ciała większym od 30,0. Pacjenci tracili średnio 10% masy ciała w ciągu 6 miesięcy, w wyniku operacji lub odchudzania. Jak się okazało, wyniki bezdechu sennego poprawiły się o 31%.

– Przed i po interwencji odchudzającej uczestnicy badania przeszli skanowanie MRI zarówno gardła, jak i brzucha. Następnie, korzystając z analizy statystycznej, określiliśmy ilościowo zmiany między całkowitą utratą masy ciała a zmniejszeniem objętości struktur górnych dróg oddechowych, aby określić, które struktury doprowadziły do poprawy bezdechu sennego. Odkryliśmy, że zmniejszenie objętości tłuszczu w języku było głównym łącznikiem między utratą masy ciała a poprawą bezdechu sennego – wyjaśniają badacze, przeprowadzający analizy.

infoplanet badania i terapie odtluszczenie jezyka badania

Na podstawie badania udowodniono również, że utrata masy ciała spowodowała zmniejszenie objętości mięśnia szczęki, który kontroluje żucie (pterygoidu) i gardła. Zmiany te również przyczyniły się do zmniejszenia objawów bezdechu sennego i poprawy jakości snu.

Źródło: Science Daily