Jak poinformował zespół biologów ze State Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology w Pekinie, w laboratorium przyszły na świat przyszły prosięta, które posiadają DNA podchodzące od małp. Naukowcy twierdzą, że eksperyment to znaczący krok na drodze do hodowania organów do transplantacji na zamówienie.

Chimera świni i małpy powstała wskutek wszczepienia maciorom drogą in vitro ponad 4 tysięcy zarodków, wyhodowanych przez badaczy. Zostały one stworzone poprzez wstrzyknięcie zarodkom świni DNA pochodzącego od małp – makaków krabożernych 5 dni po zapłodnieniu. Komórki wcześniej zmodyfikowano, aby wytworzyły fluorescencyjne białko, dzięki czemu naukowcy mogli w śledzić położenie komórek w organizmach hybryd.

infoplanet badania i terapie pierwsza swiniomalpa

Wskutek eksperymentu urodziło się 10 prosiąt, z czego 2 były chimerami małpy i świni. Wyglądały zwyczajnie, a ich stan zdrowia określono jako dobry, jednak żadne z nich nie przeżyło kilku dni. Zmodyfikowane genetycznie prosięta miały skupiska komórek DNA małpy w sercu, wątrobie, nerkach, śledzionie i płucach w stosunku od 1:1000 do 1:10 tys. Przyczyn ich śmierci jednak nie wyjaśniono.

– Śmierć zwierząt może mieć związek z niepowodzeniem procedury in vitro, która u świń nie przebiega tak dobrze jak u ludzi i innych gatunków zwierząt – wyjaśnia pracujący przy projekcie badacz Tang Hai.

infoplanet badania i terapie pierwsza swiniomalpa DNA

Zespół badaczy z Chin zapowiedział, że zamierza kontynuować badania i wyhodować zdrowe zwierzęta, dodatkowo podwyższając stosunek komórek małpy do DNA świni. Jednak ich badania budzą sprzeczne opinie, również w środowisku naukowym.

– Tego typu projekty badawcze po prostu mnie przerażają. Nie powinniśmy manipulować funkcjami życiowymi stworzeń w ten sposób, zwłaszcza skoro nie do końca wiemy, jak ten proces zatrzymać, jeśli coś pójdzie nie tak – komentuje eksperyment neurobiolog Douglas Munoz z Uniwersytetu Queen w Kingston w Kanadzie.

infoplanet badania i terapie pierwsza swiniomalpa eksperymenty

Naukowcy z Pekinu wyjaśniają, że finalnym celem eksperymentów genetycznych ma być wyhodowanie hybrydy świni i człowieka, co pozwoli na uzyskanie organów do transplantacji całkowicie zgodnych z potrzebami biorców.