Zgodnie z ustaleniami ekspertów zgromadzonych na spotkaniu z dziennikarzami pod hasłem „Papierosy i nowe produkty tytoniowe: co trzeba wiedzieć”, Polska to wśród europejskich krajów lider pod względem użytkowników e-papierosów. Dane statystyczne potwierdzają, że jedynie pod względem wartości sprzedaży ustępujemy Wielkiej Brytanii i Włochom.

Podstawą wyliczeń były dane e-Smoking Institute. Wynikało z nich, że już w 2016 roku w Polsce było 1,7 mln użytkowników e-papierosów. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest 1,4 mln miłośników papierosów elektronicznych, we Francji – 1,2 mln, a w Niemczech – 0,7 mln. Nasz kraj ustępuje jedynie pod względem wartości sprzedaży tych produktów. Jedynie statystyki dotyczące wartości sprzedaży wskazują, że pierwsze miejsca w Europie zajmowały Wielka Brytania (569 mln euro), Włochy (347 mln euro), Polska (330 mln euro), Francja (315 mln euro) i Niemcy (163 mln euro).

infoplanet badania i terapie rekord e-papierosow badania

– To nieprawda, że po e-papierosy sięgają przede wszystkim osoby dorosłe uzależnione od papierosów tradycyjnych, które chcą pozbyć się nałogu. Ta grupa jest w zdecydowanej mniejszości. Połowa użytkowników e-papierosów to tzw. palacze hybrydowi, czyli ci, którzy jednocześnie palą tradycyjne papierosy, a ich liczba szybko rośnie. Palacze hybrydowi palą głównie w miejscach wolnych od dymu tytoniowego – powiedział dr Krzysztof Przewoźniak, wicedyrektor Ośrodka Współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) z European Network for Smoking and Tobacco Prevention.

Jak ocenia specjalista, odsetek osób sięgających po e-papierosy wśród dorosłych jest niski i niezmienny. Rosnąca liczba użytkowników papierosów elektronicznych to zatem przyrost w grupie nastolatek. Potwierdza to przeprowadzony w 2017 roku sondaż Kantar Public, który wskazuje, iż po e-papierosy sięga tylko 5–6% dorosłych kobiet i mężczyzn w Polsce. Także z danych przytoczonych podczas konferencji prasowej „Journal of Adolescent Health” wynika, że już w 2014 roku po e-papierosy sięgało u nas 30% młodych ludzi w wieku 15–19 lat – pięciokrotnie więcej niż w 2011 roku.

infoplanet badania i terapie rekord e-papierosow palenie

– Typowy użytkownik e-papierosów to nastolatek lub młody dorosły płci męskiej, a wśród ludzi dorosłych to osoba wysoko wykształcona i dobrze sytuowana ekonomicznie. Dość powszechne jest przekonanie, że e-papierosy są mniej szkodliwe w porównaniu do papierosów tradycyjnych, jednak brakuje niezależnych badań na temat. Grozi nam to, że jedną epidemię: palaczy tradycyjnych wyrobów tytoniowych, zastąpi nowa epidemia ludzi palących e-papierosy – podkreśla dr Przewoźniak.

Jak dodał dr Wiktor Wesołowski z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, stężenia substancji alergizujących zawartych w e-papierosach są wielokrotnie wyższe niż kosmetyki, co potwierdzają wcześniejsze wnioski o niebezpieczeństwie stosowania glikolu propylenowego, jako nośnika nikotyny i innych substancji smakowo-zapachowych w płynach do papierosów elektronicznych.