Naukowcy ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Bazylei zmienili komórki nowotworowe raka piersi w tkankę tłuszczową. Dzięki temu udało im się bezpowrotnie powstrzymać rozwój choroby.

Z artykułu opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Cancer Cell” wynika, że w badaniu na myszach z wszczepionym ludzkim złośliwym rakiem piersi udało się doprowadzić do odwrotu choroby. Dzięki podaniu stosowanych w terapiach onkologicznych leków na cukrzycę – rozyglitazonu i trametynibu – komórki rakowe zamiast namnażać się w organizmie, zaczęły przekształcać się w komórki tłuszczowe.

infoplanet badania i terapie tluszcz zamiast raka

Proces, który został wykorzystany przez badaczy, nazywa się adipogenezą. Wykorzystuje on zdolność komórek w tkance mezenchymatycznej, występującej na płodowym etapie rozwoju człowieka, do przekształcania się. Jest on zwykle wykorzystywany przez komórko nowotworowe do rozprzestrzeniania się po organizmie, które przekształcają nabłonek w mezenchymę. W badaniu proces przeprowadzono w najbliższym otoczeniu guza rakowego, który następnie operacyjnie usunięto, pozbywając się trwale choroby.

– Niestety nie wszystkie rodzaje nowotworów zareagowały w odpowiedni sposób na ten rodzaj terapii i nie zmieniły się w tłuszcz. Jest jednak jeszcze jedna dobra wiadomość: te, które uległy zmianie, nie powróciły do pierwotnej formy. Droga w stronę tłuszczu jest tylko w jedną stronę. Nie tylko zmieniły się w komórki tłuszczowe, ale też zupełnie przestały się rozprzestrzeniać – opisuje główny autor eksperymentu, specjalista biochemii Gerhard Christofori z Uniwersytetu w Bazylei.

infoplanet badania i terapie tluszcz zamiast raka

Na dowód zmiany naukowcy opublikowali zdjęcia mikroskopowe przed terapią (lewa strona) i po niej (prawa strona), na których komórki rakowe oznaczono na zielono, tłuszczowe – na czerwono, a nowe komórki tłuszczu – na żółto. Jak przekonują badacze, terapia może w przyszłości posłużyć w walce z innymi rodzajami nowotworów, w połączeniu z konwencjonalną chemioterapią.

Źródło: Universität Basel