Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Neuropharmacology”, resweratrol, czyli substancja zawarta w winogronach i czerwonym winie, blokuje ekspresję enzymu odpowiadającego za kontrolę stresu przez mózg.

Jak wyjaśniają badacze, z tego względu kieliszek czerwonego wina działać relaksująco nie tylko z uwagi na zawartość alkoholu, ale i resweratrolu. Dzięki badaniu przeprowadzonym na myszach naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Buffalo oraz Uniwersytetu Medycznego Xuzhou w Chinach udowodnili, że występujący w winogronach i jagodach resweratrol – naturalna substancja o właściwościach przeciwutleniających i przeciwgrzybiczych – hamuje wydzielanie enzymu PDE4.

infoplanet badania i terapie wino na stres badania

Enzym PDE4 (inaczej fosfodiesteraza typu 4) to substancja, która ma związek z przyczynami depresji i innych zaburzeń psychicznych. Jest związany z działaniem hormonu regulującego odpowiedź organizmu na stres – kortykosteronu. Nadmiar hormonu uwalnia enzym PDE4, który osłabia funkcjonowanie cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP), co prowadzi do powstawania zmian w mózgu zwiększających ryzyko problemów psychicznych.

– Zaobserwowano, że myszy z aktywnym enzymem PDE4 przejawiały zachowania o podłożu lękowym i depresyjnym. Resweratrol może stanowić skuteczną alternatywę dla leków wykorzystywanych w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi – wskazuje współautorka badania dr Ying Xu.

infoplanet badania i terapie wino na stres badania

Jak wyjaśniają naukowcy, stosowane obecnie leki na depresję, które sterują poziomem serotoniny lub noradrenaliny w mózgu, są skuteczne tylko w przypadku części pacjentów. Z tego względu badacze planują włączenie resweratrolu w skład antydepresantów nowej generacji.

Źródło: Neuropharmacology, Volume 153, 15 July 2019, s. 20–31