Kiedy jesteś głodny, wszystko jest denerwujące? Jak odkryli naukowcy pracujący ze szczurami, pojawiające się wraz z głodem nagłe spadki poziomu cukru we krwi powodują, że ludzie stają się nerwowi. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnić mogą badania na zwierzętach.

– Byłem sceptyczny, gdy ludzie mówili mi, że stają się zrzędni, jeśli nie jedzą, ale teraz wierzę w to. Znaleźliśmy dowody, że zmiana poziomu glukozy może mieć trwały wpływ na nastrój. Spadek stężenia cukru we krwi i związane z tym zmiany nastroju mogą być również kluczem do depresji i lęku. Niski poziom cukru we krwi, zwany hipoglikemią, jest silnym fizjologicznym i psychologicznym stresorem – stwierdził autor badania Francesco Leri z wydziału psychologii Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie.

infoplanet zdrowie glod to stan umyslu badania

W badaniu opublikowanym 25 września w czasopiśmie Psychopharmacology naukowcy wstrzyknęli szczurom bloker glukozy, który obniżał poziom cukru we krwi. Innym razem zwierzęta otrzymywały zastrzyk wody. W każdym przypadku szczury umieszczono w innych komorach. Kiedy zwierzęta mogły wybrać, do której komory mają wejść, unikały komory, w której doświadczyły niskiego poziomu cukru we krwi.

– Ten typ zachowania unikowego jest wyrazem stresu i niepokoju. Zwierzęta unikają tej komory, ponieważ przeżyły tam stresujące doświadczenie i nie chcą już tego doświadczyć – wyjaśnia Leri.

infoplanet zdrowie glod to stan umyslu badania

Badania krwi po epizodach niskiego poziomu cukru we krwi wykryły również więcej hormonu kortykosteronu – wskaźnika stresu fizjologicznego. Szczury wydawały się także bardziej opieszałe, gdy podano im bloker cukru.

– Można powiedzieć, że potrzebują cukru, aby ich mięśnie działały, ale kiedy daliśmy im powszechnie stosowany środek przeciwdepresyjny, nie obserwowano spowolnienia zachowania. Zwierzęta poruszały się normalnie, co jest interesujące. Ich mięśnie wciąż nie otrzymywały glukozy, ale ich zachowanie uległo zmianie – zauważył naukowiec.

infoplanet zdrowie glod to stan umyslu badania

Dla osób, które odczuwają lęk lub depresję, ustalenia te mają konkretne implikacje. Naukowcy stwierdzili, że podczas leczenia mogą być również brane pod uwagę nawyki żywieniowe. Należy jednak pamiętać, że wyniki badań na zwierzętach nie zawsze mają zastosowanie do ludzi. Mimo to wykazując, że hipoglikemia może przyczynić się do złego nastroju, naukowcy planują sprawdzić, czy jest ona również czynnikiem ryzyka depresji.