Jak wynika z badań naukowców z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Virginia opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports”, występujące w jogurtach naturalnych bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus łagodzą objawy depresji.

Do takich wniosków udało się dojść dzięki eksperymentom przeprowadzanym na myszach. Gryzonie wystawiane były na działanie silnego stresu, aby wystąpiły u nich objawy depresji. Następnie podawano im pożywienie zawierające bakterie kwasu mlekowego.

infoplanet badania i terapie jogirt na depresje zdrowie psychiczne

Zaobserwowano, że wpływało to na metabolizm organicznego związku chemicznego kinureniny i powodowało niemal zupełne ustąpienie depresji. W ten sposób naukowcy wykazali, że uzupełnienie niedoborów bakterii Lactobacillus w układzie pokarmowym sprzyja poprawie funkcjonowania zwierząt z symptomami depresji.

– Tego typu badania dają nadzieję na to, że wkrótce nie będzie trzeba stosować skomplikowanych leków i martwić się ich efektami ubocznymi, bo wystarczające będzie dokonanie drobnych modyfikacji w obrębie mikrobiomu. Byłoby wspaniale, gdyby poprzez zmianę diety, a w związku z tym spożywanych bakterii, można by było poprawić stan zdrowia i nastrój – ocenia koordynator zespołu badawczego dr Alban Gaultier.

infoplanet badania i terapie jogirt na depresje

Prace nad bakteriami Lactobacillus trwają. Zespół badawczy planuje obecnie sprawdzić, czy podobne efekty daje podawanie mikroorganizmu ludziom.