Dorośli mogą spać lepiej i pamiętać więcej tego, czego nauczyli się przed snem, gdy są kołysani do snu. Zaskoczony? Nie reorganizuj jeszcze sypialni – badania dotyczyły tylko 18 dorosłych osób. Dopiero dalsze badania mogą potwierdzić wyniki.

– Łóżka kołyszące mogą stanowić nowe rozwiązanie dla osób cierpiących na zaburzenia snu i osobom starszym, które często mają problem z bezsennością. Mogą stanowić uzupełnienie lub nawet alternatywę pigułek nasennych – przekonuje Aurore Perrault z Uniwersytetu Genewskiego.

infoplanet lifestyle kolysz sie by lepiej spac lozko

Jej zespół już wcześniej odkrył, że kołysanie pomaga ludziom zasnąć podczas popołudniowej drzemki. Aby sprawdzić, czy sposób sprawdzi się również w nocy, 18 mężczyzn i kobiet w wieku 23 lat spędziło 3 noce w laboratorium. Pierwszej nocy ochotnicy przyzwyczajali się do otoczenia. Drugiej i trzeciej nocy łóżko, w którym spali, zawieszono na słupkach w każdym rogu i popychano 10 cm w bok i z powrotem co 4 sekundy.

– Zespół odkrył, że kiedy łóżko było kołysane, ludzie łatwiej zasypiali i lepiej spali. Ich sen był głęboki i nieprzerwany. Wszyscy ocenili kołysanie jako przyjemne i relaksujące. Dodatkowo przed pójściem spać ochotnicy musieli zapamiętać pary słów. Okazało się, że w porannych próbach pamięci lepiej spisali się po nocy kołysania – podsumowuje Perrault.

infoplanet lifestyle kolysz sie by lepiej spac wisiec

Zespół nie ma pojęcia, dlaczego kołysanie działa. Jednak dowiedli również, że także myszy śpią lepiej, gdy są kołysane. Wydaje się zatem, że efekt nie ogranicza się do ludzi. Następnym krokiem jest przeprowadzenie testów w dłuższym okresie czasu, aby przekonać się, czy korzyści wystąpią również, gdy ludzie przyzwyczają się do kołysania.

Źródło: Current Biology, DOI: 10.1016 / j.cub.2018.12.028