Według nowego artykułu opublikowanego w Annals of New York Academy of Sciences, brak snu może być przyczyną przewlekłych stanów zapalnych, problemów z pamięcią lub innych problemów zdrowotnych.

– Nawet jeśli ich nie pamiętasz, twoje sny podczas fazy snu REM pomagają mózgowi przetrawić wszystkie informacje, które pobrałeś w ciągu dnia, co jest niezbędne do funkcjonowania zarówno twojej pamięci, jak i układu odpornościowego – mówi Rubin Naiman, asystent kliniczny w Centrum Medycyny Integratywnej Uniwersytetu w Arizonie.

Przyczyny mniejszej ilości snu REM

Niestety, zauważa Naiman, współczesny styl życia skraca czas snu na wiele sposobów, a zewnętrzne czynniki, takie jak temperatura i niebieskie światło ze smartfonów i budzików, mogą dodatkowo zmniejszyć ilość snu REM.

Co więcej, choć jesteśmy w stanie śnić tylko podczas REM, w przypadku ograniczania snu organizm nadaje priorytet innym jego fazom.

infoplanet badania i terapie sny zapewniaja zdrowie sen


Jeśli potrzebujesz budzika, aby się obudzić, masz za mało fazy snu REM. Postaraj się iść spać wystarczająco wcześnie, abyś mógł wstać w sposób naturalny. „A jeśli nie możesz żyć bez alarmu, użyj symulatora poranka” – lampy, która jest zdrowsza niż urządzenia piszczące – radzi specjalista.