Nikt nie planuje żyć wiecznie, ale większość z nas chciałaby żyć jak najdłużej. Pomysł dodawania kolejnych świec do tortu każdego roku brzmi niesamowicie, tym bardziej, że możesz to zrobić dzięki lampce wina. Naukowcy od lat próbują znaleźć sekret zdrowego życia przez lata. Jednym z efektów poszukiwań jest badanie, które nazwano Studium 90+. Skupiono się w nim na najstarszych ludziach. W ten sposób dowiedziano się, co tak długo utrzymuje ich przy życiu.

infoplanet lifestyle wino przedluza zycie 100 lat

Naukowcy wykorzystali dane z badania „The Leisure World Cohort Study” (LWCS) z 1981 roku, podczas którego ankiety wypełniło 124 tys. uczestników. Zespół ekspertów próbował określić okoliczności związane z dłuższym życiem oraz modyfikowalne czynniki ryzyka dla demencji i śmiertelności, a także zbadać epidemiologię otępienia czy wskaźniki pogorszenia funkcji poznawczych i funkcjonalnych. Uczestnicy dwa razy w roku przeprowadzali badania neurologiczne i neurofizjologiczne, a naukowcy dokładnie badali informacje na temat ich historii medycznej, diety, aktywności, leków i stylu życia. W ten sposób odkryli, że ci, którzy pili alkohol w umiarkowanych ilościach, żyli dłużej niż pozostali.

– Jak wynika z badania, ludzie, którzy dziennie spożywają jedną do dwóch szklanek piwa lub wina wykazują o 9–15% niższe prawdopodobieństwo śmierci w porównaniu do tych, którzy powstrzymują się od wszelkich form picia alkoholu. Zmniejsza to ryzyko śmiertelności o 15–35% – przekonują naukowcy.

Profesor psychiatrii, neurologii i psychologii w University of Pittsburgh Medical Center Jim Becker, dyrektor stowarzyszenia Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera w University of Pittsburgha podkreśla, że uzyskane dane są zasadniczo zgodne z poglądem, że umiarkowane spożycie niektórych rodzajów napojów, w szczególności czerwonego wina, wiąże się z pewnymi pozytywnymi skutkami zdrowotnymi. Jak ostrzega lekarz, nie oznacza to jednak, że jeśli chcesz osiągniąć długowieczność, powinieneś zacząć pić.

infoplanet lifestyle wino przedluza zycie 100 lat zdrowie

– Wiadomo, że alkohol szkodzi każdemu narządowi w ciele, to trucizna, ale istnieje paradoks. Jak sugerują niektóre badania, umiarkowana ilość wina zmniejsza ryzyko chorób serca. Badania wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko cukrzycy, udaru niedokrwiennego i śmierci z powodu chorób serca. Klinika Mayo zaleca jeden drink osobom w wieku powyżej 65 lat, a dla młodszych mężczyzn – dwa drinki – zgadza się dr Steven Lamm, lekarz medycyny i dyrektor medyczny Tisch Center for Men's Health w NYU Langone Health.

Możesz delektować się kieliszkiem wina lub piwa przy lunchu lub kolacji, ale pamiętaj – nigdy nie przesadzaj. Nadmierna konsumpcja alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i podwyższonego ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn. Dodatkowo wyniki badań opublikowanych w British Journal of Sports Medicine wykazały, że regularne ćwiczenia mogą hamować negatywne skutki picia, gdyby takie miały wystąpić. Zdecydowanie zaleca się zatem, aby w ciągu dnia wypić szklankę lub dwa swojego ulubionego wina, a następnie wybrać się na spacer.

Źródło: www.healthyfoodhouse.com