Niektóre wirusy mogą powodować słabsze objawy u kobiet niż u mężczyzn. Mężczyźni zakażeni gruźlicą są 1,5 razy bardziej narażeni na śmierć niż kobiety, a zakażeni wirusem brodawczaka ludzkiego 5-krotnie częściej zachorują na raka niż kobiety. Również mężczyźni zakażeni wirusem Epstein-Barr są co najmniej 2 razy bardziej narażeni na rozwój chłoniaka Hodgkina niż kobiety. Wielu naukowców – w tym Francisco Úbeda i Vincent Jansen z Royal Holloway University of London – uważa, że ten schemat wynika z różnic między układami odpornościowymi płci.

Wirus od matki do dziecka

Aby wirusy mogły zarazić innych, muszą produkować więcej kopii w organizmie gospodarza. Jego choroba jest nieuniknioną tego konsekwencją. Naukowcy wykorzystali modelowanie matematyczne, aby pokazać, że w przypadku patogenów, dobór naturalny w teorii powinien faworyzować te, które powodują mniej chorób u kobiet, o ile mogą być przenoszone z matki na dziecko.

infoplanet zdrowie wirusy atakuja mezczyzn wirus

Ta ewolucyjna presja mogłaby wyjaśnić wieloletnią zagadkę: dlaczego ludzki limfotropowy wirus typu 1 (HTLV-1) rozwija się w białaczce znacznie częściej u Japończyków niż u japońskich kobiet, ale dotyka obie płcie jednakowo na Karaibach. Naukowcy twierdzą, że ta rozbieżność wynika z tego, że kobiety w Japonii częściej i dłużej karmią piersią swoje dzieci, dając wirusowi więcej okazji do przejścia na innego gospodarza.

– Jednak aby tak się jednak stało, wirusy musiałyby wykrywać, czy są wewnątrz mężczyzny czy kobiety. Nie wiemy jeszcze, jak to się dzieje, ale nie jest to niemożliwe. Istnieją różne rodzaje ścieżek hormonalnych i innych, które różnią się u kobiet i mężczyzn. Gdybyśmy mieli zidentyfikować mechanizm, który otwierałby możliwość manipulowania nim, moglibyśmy próbować sprawić, by wirus pomyślał, że jest w ciele kobiety a nie w ciele mężczyzny i zachowywał się inaczej – zapewnia Jansen.

Chorobowe różnice płci

Biolog ewolucyjny z University of Toulouse we Francji David Duneau przekonuje, że badanie podkreśla potrzebę prowadzenia badań klinicznych u obu płci, a nie głównie u mężczyzn. Pasożyty zachowują się inaczej u mężczyzn i kobiet, więc musimy wiedzieć, co robią u obu płci.

infoplanet zdrowie wirusy atakuja mezczyzn kobieta

– Planuję teraz przyjrzeć się chorobom zwierząt, takim jak retrowirusy wywołujące raka u kurcząt. Kiedy stada kurcząt są zarażone danym wirusem, widzimy, że nowotwór rozwija się częściej u samców kurcząt niż u samic – mówi Jansen.

Czy presja selekcyjna na wirusy wzmacnia twierdzenia mężczyzn, że są oni silniej dotknięci przez przeziębienie lub grypę? Nie należy się tego spodziewać, zapewnia naukowiec, ponieważ transmisja z matki na dziecko nie jest ważną drogą dla wirusów grypy. Z tego względu stwierdzenie człowiek-grypa brzmi jak wymówka dla mężczyzn, aby nie iść do pracy.

Źródło: Nature Communications, DOI: 10.1038/ncomms13849