Żywność myta chlorem to kontrowersyjna technika „czyszczenia”, stosowana przez wielu amerykańskich producentów drobiu, którzy chcą uzyskać dostęp do brytyjskiego rynku po „Brexicie”. Badania wykazują jednak, że chlor nie spełnia swojej roli. Doświadczenie przeprowadzone przez zespół mikrobiologów z Southampton University i opublikowane w amerykańskim czasopiśmie mBio wykazało, że bakterie, takie jak listeria monocytogenes czy salmonella, pozostają całkowicie aktywne po przemyciu chlorem. Proces ten uniemożliwia jedynie ich hodowanie w laboratorium, dając fałszywe wrażenie, że mycie chlorem jest skuteczne.

infoplanet zdrowie kurczak w chlorze wstep

Chlor vs. salmonella

Amerykański przemysł drobiowy w porównaniu z unijnym nie jest uregulowany, co pozwala na utrzymywanie stad o znacznie większej liczebności i prowadzi do zdecydowanie częstszego występowania zakażeń. Podczas gdy hodowcy kurcząt w UE zarządzają zanieczyszczeniami dzięki wyższym normom w zakresie dobrostanu zwierząt, mniejszym zagęszczeniom stada i inokulacji, w USA rutynowo stosowane jest płukanie chlorem bezpośrednio po zakończeniu uboju i czyszczeniu tusz.

Ostatnie badanie wskazuje, że ta metoda po prostu nie działa. To bardzo niepokojące, ponieważ oczyszczony chlorem kurczak może wydawać się produktem bezpiecznym. W chwili obecnej kurczaki poddane myciu chlorem nie mają wstępu do UE z powodu dobrostanu zwierząt, co stało się kwestią sporną dla przeciwników liberalnych umów handlowych z USA po Brexicie. Poprzednie badania, które przedstawiły podobne wnioski, zostały odrzucone przez branżę drobiarską jako „czysto laboratoryjne”, bez znaczenia dla realnego świata.

infoplanet zdrowie kurczak w chlorze clor vs salmonella

 Obecne badania kwestionują wszystko, co do tej pory zrobiono w zakresie produktów przeciwdrobnoustrojowych. To bardzo niepokojące – powiedział kierujący zespołem uniwersyteckim profesor William Keevil. – Zanieczyszczenie samego kurczaka można kontrolować poprzez dokładne gotowanie, ale może on również skazić kuchnię – dodaje.

Kurczaki po Brexicie

Brytyjski rząd wydał serię wiadomości na temat gotowości przyjęcia kurczaków z domieszką chloru do Wielkiej Brytanii w ramach jakiejkolwiek umowy handlowej z USA po Brexicie. Podczas gdy Michael Gove, sekretarz ds. środowiska, nalegał, by utrzymano standardy dobrostanu zwierząt, sekretarz handlu Liam Fox nie dowierza zagrożeniu.

– Nie ma powodów zdrowotnych, które nie pozwalają jeść kurczaków umytych w wodzie z chlorem – powiedział deputowanym w listopadzie zeszłego roku, odnosząc się do „mitów” wykorzystywanych do powstrzymania umów o wolnym handlu.

infoplanet zdrowie kurczak w chlorze kurczaki po brexicie

Także amerykański sekretarz ds. handlu Wilbur Ross, nalegał w ubiegłym roku, aby Wielka Brytania zaakceptowała amerykańskie standardy bezpieczeństwa żywności, gdyby miała zawrzeć umowę handlową z USA. Według sondaży stowarzyszenia konsumentów, 72% Brytyjczyków jest przeciwnych wprowadzeniu na rynek brytyjski kurczaka z domieszką chloru.

Niedawno opublikowana analiza brytyjskiej grupy spożywczej i rolniczej Sustain wykazała, że częstość zatruć pokarmowych w USA może być 10 razy większa niż w Wielkiej Brytanii. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób zgłaszają, że po zatruciu salmonellą przenoszoną przez żywność każdego roku w Ameryce umiera około 380 osób. Angielski departament zdrowia publicznego donosi natomiast, że w latach 2005–2015 w Anglii i Walii nie odnotowano ani jednego zgonu z powodu zatrucia salmonellą.

Kath Dalmeny, dyrektor wykonawczy Sustain, opisała badania Southampton jako „początek” Wyniki badań sugerują, że mycie chlorem stosowane w USA może dawać fałszywe wrażenie bezpieczeństwa żywności. Właściwe bezpieczeństwo opiera się na czystych metodach produkcji o wysokim poziomie dobrostanu zwierząt, odporności na choroby oraz pełnej identyfikowalności i oznakowaniu, a nie tylko myciu chemikaliami.