Badanie przeprowadzone na ponad 900 kobietach w Wielkiej Brytanii wykazało, że jedzenie większej ilości białego makaronu i ryżu wiąże się z wcześniejszą menopauzą, a dieta bogata w tłuste ryby – z późniejszą menopauzą. Nie można jednak stwierdzić, czy te diety mają bezpośredni wpływ na początek menopauzy, czy też odzwierciedlają jedynie inny ukryty czynnik.

Zdradziecki makaron lub ryż

Janet Cade z University of Leeds w Wielkiej Brytanii i jej współpracownicy przeanalizowali dane od 900 kobiet, które przeszły menopauzę w wieku od 40 do 65 lat. Okazało się, że średni wiek, w którym rozpoczyna się ten proces wynosił 51 lat, ale pewne produkty były związane z jej wcześniejszym rozpoczęciem.

infoplanet zdrowie makaron i ryz a wczesna menopauza implikacje

Kobiety, które zjadały dodatkowo jedną porcję białego makaronu lub ryżu, osiągały menopauzę około półtora roku wcześniej niż przeciętnie, podczas gdy dodatkowa porcja tłustych ryb była związana z opóźnieniem przekraczającym okres trzech lat.

Diety bogate w świeże rośliny strączkowe – takie jak groszek i fasola – były powiązane z kobietami, które dotarły do menopauzy około roku później. Wyższe spożycie witaminy B6 i cynku również wiązało się z późniejszą menopauzą.

Implikacje zdrowotne

– Wiek, w którym rozpoczyna się menopauza, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla niektórych kobiet – mówi Cade.

infoplanet zdrowie makaron i ryz a wczesna menopauza zdradliwy makaron i ryz

Kobiety, które wcześnie przechodzą menopauzę, mogą mieć zwiększone ryzyko osteoporozy i chorób serca, a dla tych, które wchodzą w ten okres później, istnieje mniejsze ryzyko rozwoju raka piersi, macicy i jajników.

Cade i jej koledzy sugerują, że przeciwutleniacze w roślinach strączkowych mogą pomóc w dłuższym cyklu miesiączkowym, a kwasy tłuszczowe omega 3, w które są obfite tłuste ryby, mogą to opóźnić wystąpienie menopauzy. Jest możliwe, że rafinowane węglowodany zwiększają ryzyko insulinooporności, co może zakłócać działanie hormonów płciowych.

infoplanet badania i terapie dieta a menopauza

– Metabolizm organizmu odgrywa ważną rolę regulującą owulację i miesiączkę – mówi Channa Jayasena z Imperial College London, ostrzegając jednocześnie przed wnioskiem o dietetyczną receptę na opóźnienie menopauzy.

Jak zapewnia, dużym ograniczeniem tych badań obserwacyjnych jest ich niezdolność do udowodnienia, że pewne zachowanie dietetyczne faktycznie powoduje wczesną menopauzę. Dopóki nie mamy tego rodzaju dowodów, nie ma powodu, dla którego kobiety powinny całkowicie zmienić swoją dietę.