Australia jest pierwszym krajem, który zgłasza alarmujący wzrost niewłaściwego stosowania pregabaliny. Czy może być niebezpieczna?

Pregabalina jest lekiem nieopioidowym, który zmniejsza ból poprzez działania na kanałach wapniowych w mózgu. Pierwotnie został opracowany jako lek na padaczkę, ale obecnie jest zatwierdzony do leczenia bólu nerwów i mrowień, które mogą towarzyszyć cukrzycy czy stwardnieniu rozsianemu. W niektórych krajach pregabalina jest również zatwierdzona w terapii lęku i fibromialgii.

Jak przekonuje Shalini Arunogiri z Uniwersytetu Monash w Australii, ze zgromadzonych dowodów wynika, że lekarze coraz częściej przepisują pregabalinę na inne rodzaje bólu, co skutkuje rosnącym tempem przepisywania leków. Pregabalina jest obecnie 13. najlepiej sprzedającym się lekiem w USA, a ilość przepisywania w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie w Australii i ponad trzykrotnie w Wielkiej Brytanii.

infoplanet zdrowi pregabalina nowe uzalezenienie badania

Jednak zdaniem Arunogiri pregabalina działa równie problematycznie jak opioidy. Badania pokazują, że od 2012 roku z 0,28 do 3,32 w przeliczeniu na 100 tys. osób wzrosła liczba wezwań pogotowia ratunkowego do osób, które nadużyły narkotyków w stanie Wiktoria. Co gorsza, to wzorzec odzwierciedlający rosnące nadużycia w innych częściach Australii.

– Niektórzy spożywający narkotyki rekreacyjne zgłosili, że przyjmują duże dawki pregabaliny w celu uzyskania efektów euforycznych i uspokajających. Badania wykazały, że połowa osób, które leczyło się paramedycznie z powodu nadużywania pregabaliny miała za sobą historię nadużywania narkotyków lub alkoholu, depresji, samookaleczenia bądź myśli samobójczych– wyjaśnia Arunogiri.

Podobne wzorce niewłaściwego użycia odnotowano w innych krajach. W Anglii i Walii liczba zgonów związanych z pregabaliną lub związanym z nią lekiem na ból nerwów zwanym gabapentyną wzrosła z mniej niż 1 przed 2009 rokiem do 137 w 2015 roku.

Ostatnie badanie przeprowadzone w 4 stanach USA wykazało, że 22% przypadków zgonów z przedawkowania wskazuje na gabapentynę. W odpowiedzi Zjednoczone Królestwo ogłosiło niedawno, że podejmuje działania, aby pregabalina nie mogła być legalnie posiadana bez recepty. FDA również rozważa wprowadzenie ściślejszych kontroli.

Źródło: Medical Journal of Australia, DOI: 10.5694 / mja2.12036