Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, w 2018 roku w regionie łódzkim wykonano 105 legalnych zabiegów przerwania ciąży. To wzrost o 100% w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy wykonano 55 aborcji.

Znaczący wzrost liczby legalnych zabiegów przerwania ciąży to efekt większej liczby wykonywanych przez kobiety badań prenatalnych i nieograniczaniem prokreacji przez wiek. Jak twierdzą specjaliści, obecnie w ciążę zachodzą nawet kobiety powyżej 50. roku życia, a niemal każda przyszła matka w wieku 35 lat wykonuje badania prenatalne.

infoplanet ciaza i dziecko 100% wzrostu aborcji legalny zabieg

Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że wśród 105 kobiet, które zdecydowały się na legalną aborcję w ubiegłym roku, najwięcej (42) znajdowało się w grupie wiekowej z ukończonymi co najmniej 35 latami życia lub w wieku 30–34 lat (40). Tylko 11 kobiet, które zdecydowały się na legalny zabieg przerwania ciąży, było w wieku od 21 do 24 lat.

We wszystkich przypadkach decyzja o zabiegu wynikała z niepokojących wyników badań prenatalnych lub dużego prawdopodobieństwa ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wynikającego z innych przesłanek medycznych. Jednak nie wszystkie ciężarne kobiety ze wskazaniami do przerwania ciąży, decydują się na legalny zabieg – co 5 donasza ciążę.

infoplanet ciaza i dziecko 100% wzrostu aborcji zabieg

Legalny zabieg aborcji może być wykonany w każdym szpitalu, który ma kontrakt z NFZ w zakresie położnictwa. Jest ona dopuszczalna prawem, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, zagraża życiu lub zdrowiu matki, płód ma ciężkie wady genetyczne lub jest obciążony chorobą zagrażającą życiu.