Badanie opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology” wykazało związek między piciem alkoholu przez przyszłych ojców przed poczęciem a wrodzonymi wadami serca u dziecka.

Już wcześniejsze obserwacje wykazały, że picie alkoholu przez przyszłego tatę wpływa na aktywność plemników i zmienia kod DNA w ich rozwoju. Najnowsze analizy wskazują na to, że dzieci ojców, którzy piją alkohol w ciągu 3 miesięcy przed poczęciem, są o 44% bardziej narażone na wrodzone choroby serca niż te, których tata nie spożywał napojów z procentami.

infoplanet ciaza i dziecko abstynencja przyszlego taty alkohol

– Najnowsze badanie wykazało zależność między regularnym spożywaniem alkoholu (5 lub więcej drinków na „posiedzenie”) przez przyszłych ojców i wrodzonymi chorobami serca. W przypadku matek, które piły alkohol przed poczęciem dziecka, ryzyko zachorowania było o 16% wyższe niż w przypadku zachowania wstrzemięźliwości alkoholowej – wyliczają autorzy badania.

Wnioski to efekt metaanalizy dostępnych publikacji na temat szkodliwości alkoholu i niestety potwierdza związek między piciem alkoholu przez przyszłych ojców a wadami wrodzonymi, bez wskazania przyczyn tego zjawiska.

infoplanet ciaza i dziecko abstynencja przyszlego taty dziecko

– Picie alkoholu przez niedoszłych rodziców jest wysoce ryzykownym i niebezpiecznym zachowaniem, które nie tylko może zwiększyć szansę na to, że ich dziecko urodzi się z wadą serca, ale również znacznie szkodzi ich własnemu zdrowiu – komentuje Jiabi Qin z Xiangya z wydziału Zdrowia Publicznego na Głównym Południowym Uniwersytecie w Chinach, autor badania.

Ekspercie zalecają przed zapłodnieniem abstynencję przez co najmniej 6 miesięcy u mężczyzn i nawet 12 miesięcy u kobiet.