Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Alcoholism: Clinical and Experimental Research”, ekspozycja prenatalna na umiarkowane lub duże ilości alkoholu u nowo narodzonych dzieci sprzyja długotrwałym zmianom DNA.

Jak wykazali w badaniach naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w USA, że ciężarne kobiety, które piły co najmniej kilka drinków kilka razy w czasie miesiąca, narażają swoje płody na zmiany genetyczne w obrębie układu odpowiadającego za reakcje na stres (genu POMC) i zegar biologiczny (gen PE R2). W efekcie po urodzeniu dzieci miały podwyższony poziom kortyzolu i kortykotropin – hormonów stresu.

infoplanet ciaza i dziecko alkohol wplywa na DNA badania

– Nasze badanie pomaga specjalistom zidentyfikować biomarkery, a więc mierzalne wskaźniki, takie jak zmienione geny czy białka, które pozwalają przewidzieć ryzyko związane z prenatalną ekspozycją na alkohol. Negatywnym efektom wywoływanym przez alkohol częściowo przeciwdziała suplernentacja choliną – wskazuje główny autor badania prof. Dipak K. Sarkar.

Wniosek to efekt serii badań przeprowadzonych z wykorzystaniem próbek biologicznych 3 grup kobiet w ciąży: spożywających alkohol na umiarkowanym lub wysokim poziomie bez ekspozycji na alkohol i spożywających alkohol, ale leczonych choliną. Z uzyskanych wyników badań wynikało, że suplementacja choliną zmniejszała hipermetylację DNA i zwiększała ekspresję POMC i PER2 u dzieci.

infoplanet ciaza i dziecko alkohol wplywa na DNA badania

Jak przekonują naukowcy, ekspozycja na alkohol w czasie ciąży znacząco podnosi metylację DNA POMC i PER2 i zwiększa poziom hormonów stresu. Ponadto w próbkach biologicznych pobranych od kobiet w ciąży lub płodów może być przydatny jako biomarkery do identyfikacji i przewidywania ryzyka prenatalnej ekspozycji na alkohol.