28 października w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera w Łodzi przyszły na świat dwujajowe bliźnięta o różnym kolorze skóry. To pierwszy taki przypadek w Polsce, choć nie jest tak rzadki, jak się wydaje.

– Witamy na świecie bliźnięta: Jasona i Joannę! Gratulujemy dumnym Rodzicom! – poinformowało łódzkie Centrum Medyczne im. L. Rydygiera na Facebooku, dołączając do informacji zdjęcie śpiących bliźniaków.

infoplanet ciaza i dziecko blizniaki o roznym kolorze skory ciekawostki

Jason jest czarny, a jego siostra – Joanna – to albinoska, co tłumaczy jej biały kolor skóry. Rodzice dzieci – Feumi Wanji Ornella Diana oraz Minkoumou Noumi Alex Franck – na stałe mieszkają w Polsce i mają ciemną skórę. Biała skóra jednego z dzieci to efekt bielactwa – braku pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oczu.

– Narodziny bliźniąt o różnych kolorach skóry nie zdziwiły rodziców. Ich mama spodziewała się, że któreś z jej dzieci może być białe. Ma dwóch braci i wuja, którzy też urodzili się z albinizmem. Także tata w dalszej rodzinie miał takich krewnych. Pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa. Biorąc pod uwagę, że w rodzinie obojga rodziców Jasona i Joanny były osoby z bielactwem, istniało 25% prawdopodobieństwo, że któreś z bliźniąt też będzie białe – tłumaczy konsultant oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. L. Rydygiera dr Janusz Lasota.

infoplanet ciaza i dziecko blizniaki o roznym kolorze skory ciekawostki

Jak deklaruje ojciec bliźniąt, Alex Franck, kolor skóry dzieci nie ma dla niego znaczenia. Niemniej, z uwagi na brak tolerancji w ich rodzinnym kraju, Jason i Joanna będą wychowywani w Polsce.

– Wszystko zależy od nastawienia ludzi. Powrót do słonecznego Kamerunu wiązałby się z ryzykiem. Po pierwsze albinosi są bardziej podatni na raka skóry. Po drugie ta genetyczna choroba obarczona jest w Afryce olbrzymią stygmą – wyjaśnia ojciec bliźniąt.

infoplanet ciaza i dziecko blizniaki o roznym kolorze skory albinizm

Według statystyk World Association for Advocacy and Solidarity of Albinos Kamerun to jedno z 26 państw Afryki, w których dochodzi do polowań i morderstw osób z bielactwem. Ich ciała są ćwiartowane, a następnie sprzedawane na czarnym rynku na użytek plemiennych rytuałów.