Temperatura ciała dziecka pozostawionego w zamkniętym samochodzie na słońcu może wzrosnąć do śmiertelnego poziomu 40°C w ciągu godziny – wyliczają doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN Dominik Czernia i lekarz Łukasz Białek.

Dokładny schemat, który minuta po minucie pokazuje, co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w zamkniętym aucie – z uwzględnieniem temperatury na zewnątrz, stopnia zachmurzenia, koloru czy miejsca zaparkowania pojazdu – pokazuje opracowany przez badaczy kalkulator rozgrzanego samochodu.

infoplanet ciaza i dziecko kalkulator rozgrzanego auta slonce

Kalkulator rozgrzanego samochodu umożliwia oszacowanie zmian temperatury powietrza w aucie oraz ciele pozostawionego w nim dziecka po określonym czasie. By z niego skorzystać wystarczy wprowadzić kilka prostych danych. W efekcie otrzymujemy 2 interaktywne wykresy: niebieski ze zmianami temperatury powietrza w aucie i żółto-czerwony – z szacunkowym wzrostem temperatury ciała 2-letniego dziecka przebywającego w tym pojeździe. Zamieszczone zostały na nich również ostrzeżenia Narodowej Służby Pogodowej USA i objawy przegrzania.

– Kalkulator powstał w ramach projektu Omni Calculator po to, by uświadomić rodzicom, jak tragiczne w skutkach może być zostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie nawet na czas krótkich zakupów – wyjaśnia Natalia Nazim, rzeczniczka projektu.

Jak wskazują twórcy kalkulatora, w czerwcu tego roku we Wrocławiu minuty dzieliły od śmierci 7-letniego chłopca, który spał pozostawiony w aucie przez swojego ojca, który w tym czasie robił zakupy. Podobne przypadki miały miejsce w Piekarach Śląskich, Garwolinie i Nowym Targu. We wszystkich miejscach musiała interweniować policja, jednak dzieciom nic się nie stało. Te sytuacje udowadniają jednak, że wielu rodzicom wciąż brakuje wyobraźni.

infoplanet ciaza i dziecko kalkulator rozgrzanego auta zostawione

– Istnieje wiele prac naukowych dotyczących niebezpieczeństwa pozostawiania dzieci i zwierząt w upalne dni w zaparkowanych samochodach. Wszyscy autorzy zgadzają się, że temperatura w środku samochodu może szybko stać się nawet o 20°C wyższa niż temperatura otoczenia, nawet podczas względnie chłodnych i pochmurnych dni – przypominają autorzy kalkulatora.

Z badań wynika, że pozostawianie dzieci w pojeździe na słońcu bez nadzoru zawsze wiąże się z ryzykiem narażenia zdrowia lub życia, nawet, gdy opiekun oddala się tylko na chwilę. Niewiele pomagają osłony przeciwsłoneczne czy barwione szyby.

Z tego względu na terenie kraju obowiązuje przepis, który w imię wyższej konieczności chroni człowieka ratującego dziecko czy zwierzę pozostawione w rozgrzanym samochodzie przed konsekwencjami prawnymi.