Jak stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, w reakcji na wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka o klapsach i biciu dzieci, nie można tworzyć „atmosfery przyzwolenia dla przemocy wobec dzieci”.

Zgodnie z interpretacją treści wywiadu „Nazwą mnie katorzecznikiem”, opublikowanego w środę w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, Rzecznik Praw Dziecka miał uznać, iż klaps jest czymś innym niż przemoc wobec dzieci. Mikołaj Pawlak odpowiadał na pytania dziennikarza, który odniósł się do działania systemu.

– Różni ministrowie mówią mi, że muszę się uczyć zarządzania, również swoim czasem, że za dużo biorę na siebie i do siebie. Doby nie wystarcza. Każdego dnia w Polsce dzieje się coś na szkodę dzieci. Zaniedbania, pobicia, znęcanie się. Do szpitali trafiają maluchy, które „miały wypaść z łóżeczka”, lekarz w przychodni zauważa siniaki, wielki ślad ręki na plecach dziecka – stwierdził Rzecznik Praw Dziecka.

infoplanet ciaza i dziecko klaps to nie przemoc rzecznik praw dziecka

– Może to był tylko klaps. Pan jest za klapsem? – zapytał w odpowiedzi dziennikarz.

– Klaps nie zostawia wielkiego śladu – stwierdził Mikołaj Pawlak.

– Skąd pan wie? A jaki ślad zostawia? – dopytywał dziennikarz.

– Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

– A da się rozróżnić?

– Wiele osób nawet podniesienie głosu może uznać za przemoc.

– Pytam pana o klaps, a nie podniesienie głosu.

– Absolutnie nie wolno bić dzieci. I to jest bezwzględne. Koniec pieśni.

– Na to czekałam – skwitował prowadzący wywiad.

Jednak jak ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, „Rzecznik Praw Dziecka nie ma w tej kwestii racji”.

– Klapsy to jest bicie dzieci.(...) Rzecznik Praw Dziecka nie może tworzyć atmosfery przyzwolenia dla przemocy wobec dzieci, a klaps jest przemocą. Jest to szkodliwa wypowiedź. Klaps jest zagrożeniem nie tylko z powodu tego, że jest przemocą, ale także ponieważ ma symboliczny charakter poniżający w stosunku do dzieci. Są też badania naukowe, że obniża on znacząco u dzieci poczucie wartości – skomentował Adam Bodnar.

infoplanet ciaza i dziecko klaps to nie przemoc

– Nigdy nie powiedziałem, że można dawać dzieciom klapsy. Nigdy nie powiedziałem, że pochwalam bicie dzieci. Wręcz przeciwnie, w wywiadzie, za który jestem niesprawiedliwie atakowany, powiedziałem wyraźnie, jasno i jednoznacznie: nie wolno bić dzieci i koniec pieśni. Oświadczam raz jeszcze: uważam stosowanie jakiejkolwiek przemocy wobec dziecka za absolutnie niedopuszczalne zachowanie. Zawsze broniłem i będę bronił dzieci, ich praw i godności – skomentował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak na stronie internetowej w piątek, odpowiadając na medialne protesty po opublikowaniu jego wypowiedzi.

Jak podkreślił Rzecznik Praw Dziecka, skalę manipulacji i nieprawdziwych informacji, które są rozpowszechniane w mediach po wywiadzie przyjął z wielkim zdumieniem i uznał ją za „przykład wyjątkowo złej woli i świadomego wprowadzania opinii publicznej w błąd”. Jak przypomina, w Polsce obowiązuje zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.