Jak wynika z analiz statystycznych, przynajmniej 9% kobiet stosujących hormonalną pigułkę jako metodę antykoncepcyjną wskazuje codzienne przyjmowanie środka jako problem, o którym boi się zapomnieć. Naprzeciw takim obawom wychodzą naukowcy, tworząc pigułkę przeznaczoną do połykania tylko raz w miesiącu.

Pigułka antykoncepcyjna opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz uczelni Harvarda – prof. Robeta Langera i dr. Giovanni Traverso – wielkością przypomina kapsułkę z olejem rybnym. Jak wyjaśniają naukowcy, po połknięciu pęcznieje i rozwija się jak kwiat, pozostając w żołądku przez 4 tygodnie.

infoplanet ciaza i dziecko miesieczna pigulka antykoncepcyjna badania

– Przez cały ten czas uwalniane są do organizmu hormony, syntetyczny progesteron i estrogen. Ich stężenie we krwi pozostaje takie same, jak przy środkach doustnych branych codziennie. Hormony w kapsułce utrzymywane są w specjalnym, pokrytym porami polimerze i pod wpływem kwasu żołądkowego powoli uwalniane do otoczenia – wyjaśniają twórcy tabletki.

Miesięczna pigułka antykoncepcyjna została przygotowana w ramach programu planowania rodziny dla kobiet z najbiedniejszych regionów świata, sponsorowanego przez fundację Billa i Melindy Gates. Na ten cel przekazali oni grant naukowy w wysokości 13 mln dolarów. Tabletka ma służyć zwłaszcza tam, gdzie dostępne obecnie długoterminowe środki antykoncepcyjne, takie jak zastrzyki czy plastry, są niedostępne, a przeludnienie i niechciane ciąże stanowią olbrzymi problem. Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że środek będzie również wykorzystywany przez kobiety lepiej sytuowane.

infoplanet ciaza i dziecko miesieczna pigulka antykoncepcyjna

– Choć na rynku nie brakuje sposobów na długotrwałe zabezpieczenie się przez zajściem w ciążę, istnieje grupa zainteresowana braniem pigułek. Dla tych pacjentek taki środek do brania raz w miesiącu byłby wyjątkowo dobrym rozwiązaniem – wyjaśnia Ameya Kirtane z Instytutu Kocha, należącego do MIT, który jest współautorem raportu o nowej pigułce dla „Science Translational Medicine”.

Badania przeprowadzane w różnych krajach ukazują, że stosowane obecnie hormonalne środki antykoncepcyjne zapewniają nie 99% a 91%skuteczność (na 100 kobiet biorących pigułkę mniej niż 9 ciąż). Wynika to jednak z faktu, iż wiele kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji zachodzi w ciążę przez przyjmowanie pigułki o złej porze lub pominięcie jej przyjęcia.