Jak przekonują specjaliści, choć lekarze w wyniku dobrych chęci zalecają kobietom w ciąży zrobienie wielu badań, część z nich jest niepotrzebnych, a mogą być wręcz szkodliwe. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ekspertów, nawet badania USG nie warto wykonywać zbyt często.

Dane dotyczące zaleceń w zakresie badań niezbędnych do wykonania dla kobiet w ciąży zostały zawarte w trafiającej właśnie na rynek książce „Cudowne 9 miesięcy” Doroty Mirskiej-Królikowskiej. Składa się na nią kilkanaście wywiadów ze specjalistami, w tym ze zmarłym kierownikiem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie prof. Romualdem Dębskim.

infoplanet ciaza i dziecko zbedne badania w ciazy lekarz

– Zbyt częste zlecanie badań kobietom oczkującym dziecka to bardzo zła, szkodliwa praktyka. Dlaczego? Bo wiele z tych badań jest zupełnie niepotrzebnych. A jeśli już są wykonywane to wymagają odpowiedniej interpretacji, bo wyniki badań kobiety w ciąży to ogromne wyzwanie. Na wydrukach badań, które otrzymuje pacjent, często podawane są normy mówiące o tym, jakie parametry są prawidłowe. Kłopot polega na tym, że na ogół nie odnoszą się one do kobiet w ciąży. Wszystkie normy, z wyjątkiem elektrolitów, które dotyczą przyszłej mamy są inne, bo to jest – jak sama nazwa wskazuje – stan odmienny – przekonywał specjalista w rozmowie z autorką książki.

Jak wskazywał specjalista, jednym z potencjalnie szkodliwych badań jest analiza stężenia hemoglobiny. Norma wynosi 12–15 g/dl, zaś dla kobiet w ciąży – może być dużo niższa, nawet między 11 a 12 g/dl. Jednak jeśli kobieta o tym nie wie, stresuje się. Co więcej, gdy trafi do lekarza rodzinnego lub internisty, który zwykle nie zna norm w okresie ciąży, jej obawy mogą zostać podsycone zleceniem kolejnych badań.

Wśród badań zalecanych w ciąży specjaliści wymieniają analizy: poziomu przeciwciał na obecność toksoplazmozy, poziomu glukozy we krwi w związku z tzw. cukrzycą ciążową, zakażenia kiłą czy obecności HIV.

infoplanet ciaza i dziecko zbedne badania w ciazy

– Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne dla dziecka i matki. Natomiast to, że badania USG jest bezpieczne, wcale nie znaczy, że można wykonywać je dowolnie często, tylko po to, żeby popatrzeć sobie na dzieciaczka lub niepotrzebnie przedłużać ekspozycję na ultradźwięki, żeby zrobić ładne ujęcie buzi malucha – dodał prof. Dębski.

Jak wskazał specjalista, zalecane jest również, aby na przynajmniej jedno z badań USG w okresie ciąży zgłosić się do innego lekarza. „Potrzebne jest tak zwane drugie oko, inny fachowiec, który potwierdzi ocenę lub zauważy coś, co lekarz prowadzący przeoczył” – radził prof. Dębski.