Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Resort zachęca więc będzie do tego rodzaju żywienia najmłodszych obywateli.

– Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości. Zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha – tłumaczą urzędnicy resortu zdrowia.

infoplanet ciaza i dziecko karmienie piersia matka dziecko

Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią nawet do drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

– Każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka o 4 procent; karmienie wyłącznie piersią przez okres przynajmniej 3 miesięcy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu I o 1/3. Zmniejsza również ryzyko występowania cukrzycy typu 2 o ponad 1/3; zmniejsza ryzyko infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i ucha, układu moczowego i innych ogólnych zakażeń; zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie; zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie i niektórych rodzajów nowotworów; zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej; zmniejsza ryzyko hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu ponadto ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka – wyliczają eksperci Ministerstwa Zdrowia.

Na karmieniu piersią korzystają również mamy. Zmniejsza ono bowiem ryzyko zachorowania kobiety na raka sutka, jajników oraz osteoporozy w starszym wieku, obniża ryzyko depresji poporodowej a także ryzyko krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.