Aby nabyć umiejętności zarządzania czasem, potrzeba… czasu! Jeśli jesteś rodzicem i nie masz go zbyt wiele, poznaj kilka wskazówek, które pomogą im zoptymalizować czas. Dzięki temu zyskasz więcej wolnych chwil do zagospodarowania dla siebie i rodziny.

1. Określ hierarchię ważności

Co jest dla ciebie najważniejsze? Jakie są twoje priorytety? Określ, co najbardziej cenisz w życiu, aby filtrować obowiązki za pomocą osobistych soczewek. Dzięki temu, gdy kolejny raz będziesz rozważał, czy zapisać się do komitetu szkolnego, na zajęcia grupowe lub wolontariat, będziesz w stanie ocenić, na ile te działania są zgodne z twoimi wartościami i priorytetami lub sprzeczne z innymi zadaniami, które już podjąłeś.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 1

Nie możesz zrobić wszystkiego, dlatego kiedy mówisz „tak” jednemu działaniu – oznacza to „nie” dla czegoś innego. Jeśli twoim priorytetem jest konsekwentne organizowanie rodzinnych obiadów, klub książki może nie być zgodny z twoimi wartościami. Łatwiej jest powiedzieć „nie” działaniom, gdy masz jasno określone wartości. Twoim obowiązkiem jest utrzymanie tych ideałów, dzięki czemu na dłuższą metę będziesz szczęśliwszą osobą i lepszym rodzicem. Jeśli powtarzasz „tak” każdej możliwości, która przecina twoją ścieżkę, wkrótce staniesz się przepracowany i zmęczony.

2. Ograniczaj aktywności

Wiele dzieci jest zaangażowanych w zbyt wiele zajęć pozalekcyjnych. Nie planuj swoim pociechom każdej wolnej chwili – pozwól by spędziły czas na odpoczynku lub rozmowie z tobą.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 2

Pozostaw co najmniej kilka dni w tygodniu, w których dziecko nie podejmuje żadnej dodatkowej aktywności. Przyjedźcie do domu i spędzacie czas razem jako rodzina – nie w oddzielnych pokojach, ale robiąc rzeczy wspólnie. Tworzenie nadmiernej presji wpływa negatywnie nie tylko na dzieci, ale również na rodziców. Wszyscy potrzebują czasu na odpoczynek.

3. Zorganizuj dom

Twój dom nie musi być doskonale utrzymany. Jeśli jednak dobrze zorganizujesz swoje prace, przekonasz się, że życie przebiega o wiele łatwiej. Jeśli regularnie spędzasz więcej niż 10 minut dziennie szukając czegoś, to oznacza, że nie jesteś wystarczająco zorganizowany i potrzebujesz systemu, który ułatwiłby poszukiwanie rzeczy przed wyjściem na zewnątrz.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 3

Każdego dnia wieszaj kurtki i plecaki w tym samym miejscu. Naucz również dzieci, że ich obowiązkiem jest umieszczanie tych przedmiotów w określonych miejscach od momentu przejścia przez drzwi. Portfele, portmonetki i klucze też powinny mieć określone miejsce w domu. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu i nerwów szukając tego, co potrzebujesz, i nie będziesz sfrustrowanym rodzicem.

4. Odpuść sobie perfekcjonizm

Dążenie do perfekcji zajmuje dużo czasu, a większość zadań wystarczy wykonać po prostu dobrze.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 5

Nie jesteś przekonany? Spróbuj przez jakiś czas nie być perfekcjonistą. Przekonasz się, że różnicę zauważysz prawdopodobnie tylko ty.

5. Deleguj zadania

Jedną z największych przyczyn marnowania czasu jesteś ty i twoja chęć zrobienia wszystkiego, dlatego musisz zacząć delegować zadania. Dzieciom można powierzyć obowiązki już w bardzo młodym wieku.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 6

Ścielenie łóżek, zbieranie ubrań do prania, mycie naczyń, wynoszenie śmieci, zamiatanie podłóg, odkurzanie – to tylko niektóre z obowiązków, które są w stanie wykonać nawet małe dzieci. Jeśli są w stanie poruszać się w meandrach smartfona, na pewno będą potrafiły również obsłużyć odkurzacz i inne sprzęty. Wyjaśnij, jakich obowiązków oczekujesz od każdego członka rodziny i ciesz się odzyskanym czasem.

6. Ustal procedury

Procedury są siłą napędową domu. Jeśli stworzysz codzienny, spójny harmonogram, przekonasz się, że twoje gospodarstwo domowe działa sprawniej i wydajniej. Plany domowej rutyny wymagają jednak konsekwencji, dlatego staraj się ich trzymać.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 10

Dzieci mają wewnętrzne zegary – mogą dostosować się do planu dnia i jest im łatwiej wykonywać działania, jeśli trzymają się rutyny. Czas pójścia do łóżka powinien być taki sam każdego wieczora. Dni szkolne również powinny mieć harmonogram poranny od momentu przebudzenia do wyjścia.

7. Działaj na wczoraj

Wykonuj wszystko tak, jakby było pilne – to jeden z najlepszych sposobów działań w domu.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 7

Nie wykonuj zadań powoli, ale tak, jakby trzeba je było zrobić wczoraj. Nawet się nie zorientujesz, kiedy zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł wykorzystać na przykład na spacer.

8. Nie zastawiaj się

Z pewnością nie ma nic przyjemniejszego niż dogadzanie członkom swojej rodziny – również kulinarnie. Jeśli jednak masz mało czasu, nie ma sensu go marnować na przygotowywanie wystawnych obiadów i kolacji. Posiłki powinny być łatwe, szybkie i przyjazne dla dzieci. Nie ma nic złego w jedzeniu osobno, dlatego możesz czasem najpierw nakarmić dzieci, a później cieszyć się wspólnym czasem z partnerem, jedząc kolację.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 4

Mniej przygotowywania oznacza również mniejszą frustrację dla rodzica w sytuacji, gdy dzieci odmawiają zjedzenia czegoś. Spożywanie posiłków przyjaznych dzieciom nie oznacza, że musisz poświęcić jakość lub świeżość swoich potraw.

9. Nie marnuj czasu

Kiedy siedzisz w szkole lub gabinecie lekarskim, czekając na spotkanie, jak spędzasz ten czas? Czytasz najnowszy magazyn plotkarski? A może przywiozłeś ze sobą trochę pracy na czas oczekiwania? Tylko w tym drugim przypadku wygrywasz! Możesz wykorzystać ten czas, aby nadrobić zaległości, odpowiedzieć na e-maile lub zaktualizować listę rzeczy do zrobienia.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 8

Naucz się korzystać z czasu oczekiwania. Bądź uczciwy wobec siebie i policz, ile czasu spędzasz na zakupach w sklepach internetowych, surfowaniu w Internecie lub w mediach społecznościowych. Ograniczamy naszym dzieciom technologię, dlaczego nie mielibyśmy zrobić tego samego w stosunku do siebie, abyśmy mogli zoptymalizować nasz czas w ciągu dnia?

10. Działaj zgodnie z listą

Stwórz listę rzeczy do zrobienia i noś ją ze sobą. Wówczas za każdym razem, kiedy przypomnisz sobie o czymś dodatkowym lub coś wykonasz, na bieżąco będziesz mógł nanieść zmiany na listę.

infoplanet ciaza i dziecko optymalizuj czas 9

Przekonasz się, jak wiele czasu tracisz, bo zapominasz o czymś, co mogłeś zrobić po drodze. Kiedy zaplanujesz teraźniejszość, będziesz mógł skupić się tylko na tym, co przed tobą. Jeśli masz listę, możesz przesunąć fokus, aby wykonać tę czynność wcześniej lub później, nie zapomnieć o niej i maksymalnie wykorzystać czas.