Chłopiec czy dziewczynka? Kobiety w ciąży mogą teraz sprawdzić płeć swojego płodu za pomocą prostego testu nakłucia palca. Do niedawna przyszłe mamy zwykle musiały czekać na USG, aby dowiedzieć się, jakiej płci dziecko urodzą. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób korzysta z badania krwi, znanego jako nieinwazyjny test prenatalny (NIPT), już w pierwszym trymestrze. Test wykrywa również zespół Downa.

infoplanet zdrowie ciaza bez tajemnic badania plec dziecka

Badanie działa poprzez analizę fragmentów DNA płodu, które dostały się do krwioobiegu matki. Całość polega na pobraniu około 20 mililitrów krwi z ramienia matki za pomocą igły i strzykawki. Gustavo Barra pracujący w Sabin Laboratory, firmie zajmującej się diagnostyką medyczną w Brazylii, jeszcze bardziej uprościł test. Jego zespół wykazał, że wystarczy jedna kropla krwi z palca kobiety w ciąży, aby określić płeć płodu.

W badaniu 100 ciężarnych kobiet odkryto, że krew pobrana z palca może być używana do przewidywania płodności ze stuprocentową dokładnością, począwszy od 8 tygodnia ciąży. Zasada jest prosta: próbka krwi jest sprawdzana na obecność chromosomu DNA Y. Tylko mężczyźni noszą chromosom Y, więc jeśli pojawił się w krwi matki, musiał pochodzić od jej płodu płci męskiej. Jeśli nie wykryto chromosomu Y, płód musiał być płci żeńskiej.

infoplanet zdrowie ciaza bez tajemnic zespol downa

Zaletą testu jest szybkość i wygoda jego wykonania oraz niezawodność, a kobiety będą miały do niego wkrótce dostęp. Ponieważ wykrywa on płód w początkowej fazie ciąży, istnieje ryzyko, że może on prowadzić do większej liczby aborcji z powodu płci, mówi Andrew McLennan z Royal North Shore Hospital w Sydney w Australii. Aborcje z tego powodu zdarzają się już na przykład w krajach takich jak Indie i Chiny, zwykle tuż po ultrasonografii w połowie ciąży. Możliwość wcześniejszego sprawdzenia płci płodu może sprawić, że praktyka ta stanie się bardziej powszechna.

– Ogólnie rzecz biorąc, nie ma medycznego powodu sprawdzania płci płodu w łonie matki – mówi McLennan. – Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko jest narażone na poważny stan genetyczny zależny od płci. Na przykład synowie mogą odziedziczyć dystrofię mięśniową Duchenne'a od swojej matki, jeśli jest ona nosicielem.

infoplanet zdrowie ciaza bez tajemnic NIPT

Barra bada teraz, czy test nakłuwania może być również użyty do zdiagnozowania chorób genetycznych, takich jak zespół Downa u płodów w pierwszym trymestrze.