Jak wynika z wyników ostatnich badań, smartfony zakłócają sen, powodują depresję i podwyższają wskaźniki prób samobójczych. Z pewnością, wymaga to zastanowienia. Kroki podjęła już Francja, która od września wprowadzi do szkół zakaz używania smartfonów w szkole. To jednak za mało. Wyobraź sobie, że jakiś produkt dla dzieci jest uzależniający, zakłóca sen, powoduje depresję, niską samoocenę i próby samobójcze. Z pewnością nie kupiłbyś go dla swojego dziecka. Możesz pójść o krok dalej i wyobrazić sobie, że ten produkt już istnieje, jest szalenie popularny i nazywa się smartfon. Co z tym zrobisz?

W zeszłym miesiącu w czasopiśmie Clinical Psychological Science został opublikowany artykuł oparty na 5-kltnim badaniu ponad pół miliona amerykańskich nastolatków. Prowadzący je zespół, kierowany przez profesora psychologii Jeana Twenge, stwierdził, że dzieci, które używały smartfonów przez więcej niż 3 godziny dziennie, były o jedną trzecią bardziej narażone na próbę samobójczą. Co więcej, u dzieci, które używały smartfona powyżej 5 godzin dziennie, zagrożenie wzrastało do 50%. Dodatkowo korzystanie ze smartfonów wiązało się z częstszym o 13% występowaniem objawów depresji.

infoplanet zdrowie smartfony a zdrowie dzieci dzidzia

Reakcją na niepokojące wyniki badań było pytanie o granice swobód obywatelskich oraz możliwości stosowania przez państwo zakazów używania smartfonów. Na przykład palenie tytoniu przez dzieci do lat 18 jest w wielu krajach zakazane, ponieważ skutki tego nałogu są określane jako „powolne samobójstwo”. Dlaczego więc takim ograniczeniom nie miałby zostać poddany smartfon? Czy zakaz byłby możliwy do wyegzekwowania?

infoplanet zdrowie smartfony a zdrowie dzieci szkola

Aby nie popadać w skrajności, można na przykład zezwolić na korzystanie przez dzieci z tych aplikacji, które są przydatne, jak mapy, muzyka, aparat oraz oczywiście telefon w wypadkach awaryjnych. Jeśli do tego dodać kontakt z mediami społecznościowymi w ograniczonym zakresie, powstaje przepis na smartfon idealny. Czy powinniśmy jednak czekać na kolejne dowody szkodliwości smartfonów, czy raczej już zacząć działać?

Zasada ostrożności sugeruje, że jeśli ryzyko wydaje się wystarczająco wysokie tymczasowe ograniczenia są rozsądne. Być może, biorąc pod uwagę wyniki tych badań, zakaz używania smartfonów we francuskich szkołach nie będzie już tak krytykowany?