W ostatnich latach znacznie nasiliły się obawy dotyczące korzystania przez dzieci z mediów społecznościowych oraz ich wpływu na ich zdrowie psychiczne.

Jak wynika z ankiet, młodzi użytkownicy social mediów odczuwają poczucie przytłaczającej presji i nieadekwatności, a także coraz częściej są ofiarami internetowego hejtu. Z tego względu ministrowie w Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie nowych zasad w 370 angielskich szkołach

infoplanet ciaza i dziecko social media a zdrowie dzieci laptop

– Usłyszeliśmy nawoływania do wprowadzenia regulatora internetu i wprowadzenia ustawowego obowiązku opieki na platformach. Wszystkie opcje są rozważane bardzo poważnie. Firmy medialne wyraźnie muszą robić więcej, aby zapewnić, że nie promują szkodliwych treści dla osób podatnych na zagrożenia. Dokument określi ich obowiązki i ustali zasady, co powinno się stać, jeśli nie zostaną spełnione – przyznał w oświadczeniu rzecznik brytyjskiego Departamentu ds. Kultury, Mediów i Sportu.

Kontrola firm z mediów społecznościowych stała się bardziej intensywna po tym, jak 14-letnia Molly Russell popełniła samobójstwo w listopadzie 2017 roku. Po jej śmierci okazało się, że oglądała w mediach społecznościowych treści na temat depresji, lęków, samookaleczeń i samobójstw. Z tego względu jej ojciec, Ian Russell, obwiniał algorytmy social mediów za zachęcanie jej do oglądania szkodliwych treści.

infoplanet ciaza i dziecko social media a zdrowie dzieci

Również badania opublikowane przez brytyjski organ regulacyjny Ofcom potwierdzają, że 11% dzieci w wieku 12–15 lat było nękanych przez media społecznościowe. Badanie wykazało również, że 31% tej grupy wiekowej widziało w Internecie „coś niepokojącego lub nieprzyjemnego”.

Cyberprzemoc i hejt niepokoją także rodziców. Według ankiety 40% rodziców dzieci, które są online jest bardzo zaniepokojonych.

Źródło: CNN