Czy w kulturach tradycyjnych pary, które rzeczywiście się kochają, mają więcej dzieci? Zbadali to – na przykładzie ludu z Tanzanii – m.in. polscy badacze. Okazało się, że zaangażowanie w relację z partnerem ma korzystny wpływ na sukces reprodukcyjny.

Pierwsze badania, które pokazują bezpośredni związek między miłością i sukcesem reprodukcyjnym, kierowane przez prof. Piotra Sorokowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, ukazały się w czasopiśmie „Frontiers in Psychology”.

infoplanet ciaza i dziecko milosc a liczba dzieci rodzina

– Mieliśmy hipotezę, że pary, które bardziej się kochają, będą miały więcej potomstwa. Badanie takie ma sens tylko w kulturach tradycyjnych, gdzie nie stosuje się jeszcze kontroli rozrodczości – wyjaśnia prof. Sorokowski.

Badacze zanalizowali, jak sprawa się ma u liczącej ok. 1000–1500 osób ludności Hadza, zamieszkującej część Tanzanii. To jedna z ostatnich na świecie grup zbieracko-łowieckich, w których kobiety zajmują się zbieraniem roślin, a mężczyźni – polują. Członkowie Hadza mieszkają w robionych przez siebie chatach podobnych do namiotów i przenoszą się z miejsca na miejsce. Polują za pomocą łuków i strzał.

infoplanet ciaza i dziecko milosc a liczba dzieci badania

– Podczas swoich wędrówek Hadza mijają wsie, widzą samochody. Gdyby chcieli, mogliby przecież pójść do sklepu i kupić strzelbę. Ale nie chcą się włączać w nurt współczesnego życia – relacjonuje prof. Sorokowski.

Naukowcy postanowili zbadać, jak bardzo pary w społeczności Hadza się kochają i ile mają dzieci.

– Jak zmierzyć miłość? Najbardziej popularna w psychologii teoria zakłada, że na miłość składają się trzy czynniki: to namiętność, a więc seksualne zaangażowanie; intymność, czyli bliskość i ciepło w relacji; oraz zaangażowanie w związek. A więc to, czy partnerzy myślą, że związek jest w stanie długo przetrwać. Członków społeczności pytano, czy zgadzają się ze zdaniami na temat partnerów, takimi jak: „wiem, że X mogę ufać”, „lubię kontakt fizyczny z X” albo „nie wyobrażam sobie życia bez X” – informuje badacz.

infoplanet ciaza i dziecko milosc a liczba dzieci

Badanie pokazało, że zaangażowanie w związek było bardzo dobrym predyktorem liczby dzieci. Jeśli więc ktoś sądził, że jest w związku, który przetrwa długo, miał ich więcej. Również namiętność miała podobny związek z reprodukcją, choć tylko u kobiet.

– Jeśli kobieta pożądała partnera, to korzystnie wpływało to na liczbę jej dzieci. A u mężczyzn niekoniecznie. To swoją drogą dobrze świadczy o statusie kobiet w tej społeczności – te wyniki wskazywałyby, że to kobiety decydują o tym, czy para współżyje i kiedy – komentuje prof. Sorokowski.

Odwrotnie było natomiast z intymnością. Im więcej jej było w związku, tym obserwowano mniej dzieci. Naukowcom nie udało się jednak ustalić, dlaczego.

infoplanet ciaza i dziecko milosc a liczba dzieci reprodukcja

Badania z „Frontiers in Psychology” to pierwsze tego typu badania nad miłością i rozrodczością u ludzi. Wcześniej eksperymenty pod tym kątem wykonywano tylko na zwierzętach. Wykazano, że te osobniki, które dobierały się w pary same, miały więcej potomstwa niż te, które zostały dobrane w pary przez badaczy.