Jak wynika z badania chińskich, amerykańskich i brytyjskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie „Chaos”, kobiety, które spożywały w ciąży alkohol rodzą dzieci z zaburzonym działaniem połączeń w mózgu.

W czasie analiz wykazano, że nie istnieje bezpieczny dla płodu okres dozwolonego picia alkoholu ani dawka alkoholu, która nie przynosiłaby niepożądanych skutków. Z tego względu za każdym razem, kiedy przyszła matka sięga po alkohol, mogą pojawić się u dziecka niebezpieczne zmiany towarzyszące tzw. spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu – FASD.

infoplanet wydarzenia zdrowie alkohol w ciazy

FASD to jedna z głównych przyczyn zaburzeń rozwoju intelektualnego dzieci na całym świecie. Skutkuje ona towarzyszącymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choćby ADHD. Jak udowodniono w nowym badaniu, połączeniach między neuronami w mózgach nastolatków, które w okresie płodowym były wystawione na działanie alkoholu etylowego, wykazują specyficzne zmiany w obrębie łączącego półkule mózgowe spoidła wielkiego.

Co więcej, zmiany typowe dla FASD wykryto również u pacjentów ze schizofrenią, stwardnieniem rozsianym, autyzmem, depresją i zaburzeniami czucia. Udało się to ustalić dzięki zastosowaniu komputerowych algorytmów analizy wyników badań magnetoencefalograficznych opartych na teorii chaosu.

– Praca ta przedstawia ważny dowód na to, że dzieci wystawione na działanie alkoholu w okresie płodowym są bardziej zagrożone zaburzeniami zdolności poznawczych i innymi problemami. Nasze badanie pokazuje, że nie istnieje bezpieczny okres, kiedy w trakcie ciąży można pić, ani bezpieczna ilość alkoholu – ocenia badacz uczestniczący w analizach Lin Gao z Xi'an z Jiaotong University.