Jeśli jesteś leworęczny, możesz zastanawiać się, dlaczego świat jest tak zorientowany na bycie praworęcznym? Częściowo jest to spowodowane tradycją i przesądami, ale głównie wynika to z faktu, że 87–90% świata jest praworęczne. Jednak gdy zaczniesz próbować dostosować się do wszystkich telefonów, kijów golfowych, otwieraczy, instrumentów strunowych, nożyczek, przyborów kuchennych i biurek przeznaczonych dla praworęcznych ludzi, możesz po prostu zwariować i zacząć myśleć, że jesteś najbardziej niedocenianą mniejszością na świecie.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu leworeczni

Piętno i wstyd bycia leworęcznym już dawno zniknęły, ale tajemnica i fascynacja tym zjawiskiem pozostają. Być może nigdy nie dowiemy się, co tak naprawdę powoduje leworęczność. Dobra wiadomość jest taka, że ludzie leworęczni ludzie mają wiele zalet. Oto 8 z nich, o których być może nie wiedziałeś.

1. Szybciej zdają egzamin na prawo jazdy

Czy wiesz, że ludzie leworęczni mają wyższe wskaźniki sukcesu podczas egzaminów na prawo jazdy niż ich praworęcznych koledzy? Statystyki pokazują, że za pierwszym podejściem zdało go 57% leworęcznych kursantów i tylko 47% osób praworęcznych! Leworęczni są też jedni z najlepszych kierowców na świecie – Ayrton Senna i Valentino Rossi.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu leworeczni kierowca

2. Mogą zarobić więcej pieniędzy

Statystyki amerykańskiego Narodowego Biura Badań Ekonomicznych pokazują, że leworęczni mężczyźni z wykształceniem wyższym zarabiają o 15% więcej niż ich praworęczni współpracownicy. Jest to znacząca różnica, ale nikt nie może wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Niestety, sytuacja jest odwrotna w przypadku kobiet, ponieważ leworęczne kobiety zarabiają o około 5% mniej niż praworęczne.

3. Szybciej piszą na klawiaturze

Kto powiedział, że osoby leworęczne wolniej piszą na klawiaturze? Większość z nas tworząc wiadomości posługuje się jednym palcem. Jednak leworęczni mogą wpisać do 3400 słów na standardowej klawiaturze, w porównaniu do 450 słów, które w tym samym czasie są w stanie wklikać używający tylko prawej ręki.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu leworeczni klawiatura

4. Lepiej rozwiązują problemy

Choć to może być zbieg okoliczności, pięciu ostatnich prezydentów Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem George'a W. Busha) było leworęcznych. Od laureatów Nagrody Nobla do członków Mensy, leworęczni z pewnością dominują świat znacznie bardziej niż sugerowałby ich 10% udział w populacji. Osoby z dominująca lewą ręką to 20% Mensy, co sugeruje oczywiście, że są bardziej inteligentni. Nikt nie jest jednak pewien, dlaczego tak się dzieje. Jednym z możliwych powodów jest to, że od samego początku są oni zmuszeni do znalezienia rozwiązań swoich problemów w świecie praworęcznym.

5. Maję większe szanse w sporcie

Weźmy pod uwagę tenisa. Jeśli jesteś leworęczny, możesz zyskać przewagę za pomocą lewego serwu, co spowoduje problemy dla praworęcznych graczy. W boksie można dostrzec podobne zalety. Bokserzy nie są przyzwyczajeni do walki z przeciwnikami, którzy prowadzą z lewej strony. Ponadto mówi się, że leworęczni pływacy, tacy jak Mark Spitz, mają wyraźną przewagę, ponieważ łatwiej im było przystosować się do podwodnego widzenia.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu leworeczni tenis

6. Spędzają mniej czasu w kolejce

W obliczu wyzwania związanego z wyborem kolejki w supermarkecie musisz wiedzieć, że praworęczni ludzie często wybierają kolejki po prawej stronie, podczas gdy leworęczni zmierzają w lewo. Ponieważ są w mniejszości, mogą stać w krótszych kolejkach.

7. Są bardziej wszechstronni artystycznie

Mają większe szanse powodzenia w muzyce, architekturze i sztuce. Dowód? Picasso, Leonardo da Vinci i Micehlangelo byli leworęczni. Dodaj do tego Alberta Einsteina i Beethovena, a masz wspaniały rodowód. Dlaczego osoby leworęczne częściej doświadczają wybuchów kreatywności? Daniel Geschwind – specjalista w dziedzinie genetyki neurobehawioralnej w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, twierdzi, że leworęczni używają obu półkul mózgu, co stwarza więcej możliwości.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu leworeczni kreatywni

8. Są wielozadaniowi

Leworęczni ludzie zawsze musieli myśleć szybciej, ponieważ stawiali czoła praworęcznym. To się opłaca w późniejszym życiu, ponieważ komunikacja między ich półkulami mózgu jest znacznie szybsza i bardziej wydajna. To sprawia, że wielozadaniowość jest dla nich o wiele łatwiejsze – mają wyraźną przewagę, ponieważ są w stanie przetwarzać wiele strumieni informacji.