Zgodnie z wiadomościami podanymi przez agencję Reuters, na świat przyszła córka tragicznie zmarłej kobiety, której procesy życiowe podtrzymywano przez 117 dni po orzeczeniu śmierci mózgu. Jak zapewniają specjaliści, to pierwszy przypadek, w którym udało się utrzymać funkcje życiowe tak długo.

U 27-letniej Czeszki po przewiezieniu do szpitala uniwersyteckiego w Brnie 15 kwietnia stwierdzono masywny udar mózgu. Ze względu na ciążę kobiety, na życzenie najbliższej rodziny lekarze podjęli decyzję o podtrzymywaniu procesów życiowych tak długo, jak będzie to możliwe, by rozwijające się w jej łonie dziecko mogło przyjść na świat.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu dziecko urodzone po smierci mozgu ciaza

Jednocześnie, dla dobrego rozwoju płodu, ciało zmarłej Czeszki poddawano rehabilitacji, zwłaszcza dolnych kończyn. Dzięki temu dziewczynka po 117 dniach od orzeczenia śmierci mózgu matki urodziła się dzięki cesarskiemu cięciu. Lekarze podkreślają, że poród w 34. tygodniu ciąży, a więc po 15. tygodniach podtrzymywania funkcji życiowych matki, to nowy rekord.

– Sukces ten jest w znacznym stopniu zasługą rodziny, która pragnęła utrzymać ciążę i przez cały okres podtrzymywania jej funkcji życiowych pomagała lekarzom. Matkę odłączono od aparatury zaraz po porodzie. Dziewczynka w chwili urodzenia miała 42 cm wzrostu 2,13 kg wagi – wyjaśniał szef kliniki ginekologii i położnictwa szpitala uniwersyteckiego w Brnie prof. Pavel Ventruba.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu dziecko urodzone po smierci mozgu

Postęp medycyny sprawił, że w różnych krajach coraz częściej podtrzymuje się przy życiu przyszłe matki, u których stwierdzono śmierć mózg. Choć przypadki, że dziecko rodziło się po śmierci matki, zdarzały się już wcześniej, nigdy nie miało to miejsca w tak wczesnym stadium ciąży.