Bliźniaki często trudno od siebie odróżnić, co mogą wykorzystać na swoją korzyść, oszukując wszystkich – od rodziców po nauczycieli. To prawda czy mit? Przekonaj się i poznaj więcej ciekawych faktów o bliźniętach.

Podwójny obowiązek przedłuża życie

Dwoje dzieci do opieki lub do karmienia butelką, dwa razy więcej brudnych pieluch do zmiany podwójny obowiązek wydaje się obciążeniem, ale z badań opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of the Royal Society B” w maju 2011 roku wynika, że wychowanie bliźniąt wiąże się z dłuższym życiem matki. Jak odkryli naukowcy, matki bliźniąt są silniejsze fizycznie, ponieważ ich urodzenie może być traktowane jako ewolucyjna adaptacja, dzięki której przekazują podwójne geny.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 1 matki

Bliźniaki oszukują psy

Bliscy, przyjaciele, a nawet mama i tata mogą zostać oszukani przez bliźniaki, ale nie zawsze dzieje się tak w przypadku psów, choć badania nad zdolnością psów do odróżniania bliźniąt na przestrzeni lat uznano za niejednoznaczne z powodu sprzecznych wyników. Naukowcy z Czech sugerowali, że wszelkie rozbieżności między wynikami mogły wynikać z różnych poziomów wyszkolenia psów wykorzystywanych w każdym badaniu. W ich analizach opisanych 15 czerwca 2011 roku w czasopiśmie „PLoS ONE” 10 wyspecjalizowanych psów policyjnych przeszło 12 testów, z których wszystkie obejmowały wąchanie wymazu z brzuchów bliźniaków. Za każdym razem wybrały właściwie.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 2 oszukac psa

Szanse na urodzenie bliźniąt

Okazuje się, że istnieją sposoby na zwiększenie szans na bliźniaki. Badania wykazały, że wyższe kobiety mają więcej insulinopodobnego czynnika wzrostu, który jest związany z odsetkiem bliźniaczych ciąż. W pracy opublikowanej w 2006 roku w „Journal of Reproductive Medicine” dr Gary Steinman, położnik z Long Island Jewish Medical Center, porównał wzrost 125 kobiet, które miały bliźniaki i 24 matek trojaczków do średniego wzrostu kobiet w USA. Matki, które urodziły dwoje lub więcej dzieci, były średnio o ponad 2,5 cm wyższe niż pozostałe. Ponadto szanse na ciąże bliźniaczą rosną wraz z wiekiem kobiety. Analizy „Human Reproduction” dowiodły, że kobiety po 35. roku życia miały wyższy poziom hormonu folikulotropowego i były bardziej skłonne do uwalniania więcej niż jednego jaja w cyklu miesiączkowym.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 3 szanse na blizniaki

Bliźniacze odciski palców

Zamiast szukać jednej cechy twarzy lub konkretnego elementu ubrania, który odróżnia bliźniaki, można spojrzeć na ich palce. Okazuje się, że nawet identyczne bliźniaki nie mają identycznych odcisków palców. To dlatego, że geny nie opowiadają za linie papilarne, a decydują o nich raczej przypadkowe naprężenia doświadczane w macicy. Z tego względu nawet nieco inna długość pępowiny zmienia odcisk palca.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 4 odciski palcow

Kraje bliźniąt

Podwójne widzenie nabiera nowego znaczenia w środkowoafrykańskim kraju Benin, gdzie na każde 1000 urodzeń rodzi się około 27,9 bliźniąt, co daje najwyższą średnią krajową. Według badań, opublikowanych 28 września 2011 roku w czasopiśmie „PLoS ONE”, Azja i Ameryka Łacińska charakteryzują się znacznie niższym wskaźnikiem ciąż bliźniaczych, wynoszącym około ośmiu na 1000 urodzeń. Chociaż naukowcy nie są pewni, dlaczego istnieją takie różnice w bliźniaczym wskaźniku urodzeń w różnych regionach świata, podejrzewają, że większość zmian wynika z liczby urodzeń bliźniąt. Identyczne bliźniaki wydają się występować w stosunkowo stałym tempie 3,5 do 4 przypadków na 1000 urodzeń na całym świecie. Ich przyczynami mogą być: wiek matki, wzrost, palenie tytoniu oraz fakt dziedziczenia „bliźniaczych genów”.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 5 blizniacze kraje

Bliźniaki w testach

Identyczne bliźniaki nie tylko wyglądają podobnie, ale mają również około 99,9% identycznych genów. To sprawia, że są świetnymi obiektami testowymi dla naukowców, którzy chcą oddzielić czynniki genetyczne od środowiskowych. Na przykład porównując proces starzenia się bliźniąt monozygotycznych, naukowcy z Minnesota Twin Study of Adult Development zaczynają rozumieć, co powoduje różnice indywidualne w starzeniu się. Od czasu rozpoczęcia badań w 1986 roku odkryli, że w miarę starzenia się geny wpływają na zmiany w osobowościach i poziomach aktywności, przy czym aktywny tryb życia opóźnia proces starzenia się.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 6 blizniacze testy

Bliźniacze więzi

Wygląda na to, że bliźniaki nigdy nie są samotne nigdy, nawet w łonie matki. Badania opublikowane 7 października 2011 roku sugerują, że już w 14. tygodniu ciąży bliźnięta współdziałają ze sobą. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech badali ruchy pięciu par płodów bliźniaczych, stosując czterowymiarową ultrasonografię w 14. i 18. tygodniu ciąży. Jak się okazało, kierowały one ruchy dedykowane dla swojego rodzeństwa. Na przykład na niektórych filmach bliźniaki dotykali swoje plecy lub głowę. Po 18. tygodniu ciąży ukierunkowane na rodzeństwo działania stanowiły około 29% zaobserwowanych u dziecka ruchów.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu fakty o blizniakach 7 blizniacze wiezi