Amerykańscy naukowcy przekonują, iż jedzenie żywności rękami wzmacnia jej walory smakowe. Jak to możliwe? Badania potwierdzają, że zaangażowanie zmysłu dotyku intensyfikuje zmysłowe postrzeganie przez mózg.

Jak wyjaśniają uzyskane wyniki naukowcy z Uniwersytetu Stevensa w Nowym Jorku, podczas fizycznego dotyku jedzenia mózg odbiera je jako smaczniejsze jeszcze zanim dociera ono do ust. Co więcej, odczucie to jest bardziej intensywne u osób, które zwykle kontrolują swoją dietę.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu jedzenie rekami a smak dotyk

Wnioski dotyczące jedzenia rękami to efekt 3-stopniowego eksperymentu. Pierwszy etap polegał na zjedzeniu kosteczki sera. Wzięło w nim udział 45 wolontariuszy, z których połowa otrzymała kostkę sera na wykałaczce, a druga połowa – jadła ją, trzymając bezpośrednio w palcach.

W kolejnym etapie grupę 145 studentów studiów licencjackich podzielono na osoby, które musiały ograniczyć nadmierne jedzenie i nie martwiących się o swoją wagę, a następnie wręczono im kubek z czterema mini pączkami. Jedynie połowie uczestników eksperymentu z każdej grupy wręczono wykałaczki. Jak się okazało, grupa skupiona na samokontroli oceniła pączki jako smaczniejsze, gdy jadła je rękami.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu jedzenie rekami a smak zmysł

Trzecie badanie objęło 77 osób. Otrzymały one pojemnik z 15 kostkami sera i pozwolono jeść je rękami lub widelcem. Okazało się, że osoby z największą samokontrolą, jedzące ser bezpośrednio, za pomocą palców, spożyły średnio o 3 kostki sera więcej niż te, które jadły z użyciem sztućców.

– To mała zmiana, ale może zmienić sposób, w jaki ludzie oceniają produkt. Wydaje się, że te dwie grupy nie przetwarzają informacji sensorycznych w ten sam sposób. Dla osób, które regularnie kontrolują spożycie żywności, bezpośredni dotyk wywołuje zwiększoną reakcję sensoryczną, czyniąc jedzenie bardziej pożądanym i atrakcyjnym – wyjaśnia główna autorka badania prof. Adriana Madzharov.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu jedzenie rekami a smak badania

Naukowcy próbowali wyjaśnić zjawisko i powiązać swoje odkrycie z przeprowadzonymi wcześniej badaniami, które sprawdzały, dlaczego ludzie nie mają kontroli nad ilością jedzenia. Zgodnie z najbardziej prawdopodobną tezą, może to mieć związek z ubytkami w części mózgu, odpowiadającej za samokontrolę.

Źródło: Journal of Retailing