Zgodnie z orzeczeniem niemieckiego sądu, kac jest chorobą. Takiego ustalenia dokonano w procesie przeciwko firmie farmaceutycznej, która twierdziła, że sprzedaje produkty leczące tę dolegliwość.

Jak orzekł sąd we Frankfurcie, chorobą mogą być uznane nawet najdrobniejsze zaburzenia organizmu. Dlatego do tej kategorii powinien zostać zakwalifikowany również kac, który wywołuje odmienne objawy, takie jak: ból głowy, mdłości, zmęczenie czy światłowstręt, przybierając rozmaite stopnie nasilenia u różnych osób.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu kac to choroba orzeczenie

– Objawy nie występują w wyniku naturalnych działań organizmu, ale w wyniku spożywania alkoholu, szkodliwej substancji – powiedział sąd.

Dodatkowo sąd stwierdził, że kaca nie da się wyleczyć, a jego objawy można jedynie złagodzić. Bez wspomagania farmakologicznego naturalnie ustępują one po kilku godzinach.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu kac to choroba sad

– Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu w Niemczech twierdzi, że nie ma skutecznego sposobu na zabicie kaca. Jedyny sprawdzona metoda aby nigdy go nie mieć to po prostu zaprzestanie picia alkoholu – dodał sąd.

Kontrowersyjny wyrok sądu, wydany w sprawie firmy farmaceutycznej, która oferowała produkty rzekomo leczące kaca, zbiegł się w czasie z rozpoczęciem najbardziej znanego festiwalu piwa w Niemczech – Oktoberestu. Jak się szacuje, w jego trakcie wypitych zostanie około 7 mln litrów piwa.