Jak donosi Fundacja DKMS, wakacje to czas, kiedy potrzebne jest najwięcej krwi. Zdaniem przedstawicieli organizacji, zaangażowanych również w poszukiwanie dawców komórek macierzystych szpiku kostnego: latem, w okresie urlopów, potrzebują jej zarówno ofiary wypadków, jak i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego, wymagający wówczas częstych transfuzji.

– Ofiarowujmy krew, jeśli to możliwe, szczególnie w wakacje W wakacje pojawia się najwięcej apeli centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi. Każdego roku w Polsce przeprowadzanych jest 1,7 mln transfuzji, ratujących życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom chorym na nowotwory krwi. Pacjenci hematoonkologiczni, niezależnie od pory roku, potrzebują częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby ich szanse na wygraną z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi, wzrosty. Żeby krwi wystarczyło zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak i wszystkich chorych, przebywających w polskich szpitalach, potrzebna jest nieustanna pomoc dawców krwi – przekonuje Fundacja.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu krew na wakacje transfuzja

Do apelu dołącza się również dyrektor medyczny Fundacji DKMS i hematolog dr Tigran Torosian. Jak tłumaczy, powodem transfuzji często bywają powikłania w trakcie leczenia, które znacznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na czerwone krwinki i płytki krwi. Dzieje się tak zwłaszcza u chorych na niedokrwistość aplastyczną, zespoły mielodysplastyczne i ostrą białaczkę. Transfuzje pomagają zwalczyć pojawiającą się u nich w trakcie terapii niedokrwistość i małopłytkowość.

– Kiedy dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju choroby, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie szpiku, wzrasta zapotrzebowanie pacjentów onkohematologicznych na preparaty krwiopochodne, takie jak koncentrat krwinek czerwonych czy koncentrat krwinek płytkowych. Organizm po donacji krwi od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a kolejno liczba składników komórkowych krwi. Jeśli oddamy maksymalną ilość krwi pełnej, czyli 450 ml, to jest to mniej niż 10% całej krwi, która znajduje się w organizmie dorosłego człowieka, ponieważ mamy jej około 5–6 litrów. Ubytek ten nie stanowi zagrożenia dla życia dawcy– wyjaśnia hematolog.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu krew na wakacje

Jak wynika z wyliczeń Narodowego Centrum Krwi, przetoczenia krwi potrzebuje średnio co 10 pacjent przebywający w szpitalu. Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg. Dodatkowe wymogi to: niewykonywanie tatuażu, piercigu lub zabiegu akupunktury, a także zabiegów operacyjnych i dentystycznych z zakładaniem szwów oraz leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w ciągu 6 miesięcy przed oddaniem krwi.