Jak poinformowała brytyjska służba zdrowia NHS, na terytorium kraju planowane jest stworzenie pierwszej państwowej placówki, która będzie pomagać młodym osobom borykającym się z uzależnieniem od hazardu.

Jak wynika z ustaleń brytyjskiej komisji ds. hazardu, na uzależnienie z tego powodu cierpi około 55 tys. dzieci i młodych dorosłych, a kolejne 450 tys. jest regularnymi hazardzistami. Szacuje się, że W skali kraju poważny problem z hazardem ma nawet kilkaset tysięcy dorosłych. W grupie szczególnego ryzyka znajduje się zaś niemal dwa miliony osób.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu  leczenie dla hazardzistow uzaleznienie

– Rośnie bezpośredni związek między hazardem a stresem, depresją i znamy zbyt wiele historii osób, które straciły życie lub rodzin, które się rozpadły w wyniku tego zjawiska. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za walkę z konsekwencjami dla zdrowia psychicznego, które są powodowane przez to uzależnienie, a w szczególności firmy, które bezpośrednio przykładają się do tego problemu – komentuje Simon Stevens, dyrektor wykonawczy NHS England.

Specjalistyczna placówka kliniczna dla hazardzistów powstanie w Londynie w ramach programu zwiększania opieki nad uzależnionymi od hazardu. Zakłada on docelowo stworzenie aż 14 podobnych klinik na terenie całego kraju, które pojawią się również w Leeds, Manchesterze i Sunderlandzie.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu  leczenie dla hazardzistow

– Branża hazardowa wydaje 1,5 miliarda funtów na marketing i kampanie reklamowe, a jednocześnie przeznacza ledwie ułamek tej kwoty na wsparcie klientów i ich rodzin, którzy muszą sobie radzić z bezpośrednimi konsekwencjami uzależnienia – wylicza Stevens.

Nowa klinika ma zajmować się w szczególności pacjentami, którzy mierzą się z problemami zdrowia psychicznego, ryzykiem wyrządzenia sobie krzywdy lub nadużycia narkotyków z powodu uzależnienia.

Jak wielokrotnie pisały brytyjskie media, uzależnienie od hazardu jest rosnącym zagrożeniem w kraju, na co składa się chociażby niewystarczające zabezpieczenia branżowe, niebezpieczne oferty promocyjne i dopuszczenie do powszechnej obecności bukmacherów w sporcie.