Jak dowiodło badanie australijskich naukowców, regularne chodzenie na koncerty sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z życia. Analiza poziomu satysfakcji 1000 osób wskazała, że ludzie, którzy chodzą na wydarzenia muzyczne wszelkiego rodzaju, są bardziej zadowoleni ze swojego losu niż ci, którzy tego nie robią.

Wnioski to efekt badania, w którym analizowano związek pomiędzy nawykowym zaangażowaniem muzycznym a subiektywnym samopoczuciem. Za „nawykowe zaangażowanie muzyczne” uznano w nim udział w jakimkolwiek wydarzeniu muzycznym – od festiwalu po wyjście do klubu. Ponadto naukowcom udało się dowieść bezpośredniego związku poprawy samopoczucia z wydłużeniem długości życia o 9 dodatkowych lat.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu muzyka na zywo sluzy badania

– Najważniejszą częścią tego doświadczenia jest element wspólnotowy – część, w której czujemy radość w tłumie obcych i wymieniamy się z nimi dobrą energią – wyjaśniają naukowcy.

Co więcej, dobry wpływ muzyki na żywo na poziom satysfakcji potwierdził również raport, wydany przez londyńską arenę koncertową O2 we współpracy z Patrickiem Faganem – wykładowcą Uniwersytetu Goldsmith, specjalizującym się w naukach behawioralnych.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu muzyka na zywo sluzy koncert

– Pójście na koncert nawet na zaledwie 20 minut może zwiększyć nasze samopoczucie o 21%, co jest bardzo dobrym wynikiem, zważając na to, że ten sam czas spędzony na praktyce jogi zwiększa dobre samopoczucie o 10%, a spacer z psem – zaledwie o 7% – przekonuje Fagan.

Na potwierdzenie swoich twierdzeń podaje wyliczenia, zgodnie z którymi uczestnictwo w koncercie na żywo spowodowało wzrost poczucia własnej wartości badanych i poczucia bliskości z innymi średnio o 25 %, a także skok poziomu stymulacji psychicznej o 75%.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu muzyka na zywo sluzy

Jak często powinniśmy uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, by czuć się lepiej? Zgodnie z badaniem, pozytywne efekty i większe szanse doświadczenia szczęścia, zadowolenia, produktywności i poczucia własnej wartości na najwyższym poziomie mają osoby, które chodzą na koncerty przynajmniej raz na dwa tygodnie.