Naukowcy z Rutgers University wykazali, że wzrost liczby urazów głowy i szyi koreluje z wprowadzeniem na rynek gry Pokemon Go w 2016 roku oraz iPhone'a w 2007 roku. Ich badania zostały oparte na analizie urazów 2501 pacjentów, którzy trafili na oddziały ratunkowe 100 szpitali w latach 1998–2017 ze skaleczeniami, siniakami, otarciami i obrażeniami wewnętrznymi w okolicach oczu i nosa.

Jak udało się ustalić chirurgom rekonstrukcyjnym, ponad 41% uszkodzeń powstało w domu, ok. 50% – w czasie jazdy samochodem, a 33% – podczas chodzenia pieszo. Obrażenia typowe dla osób roztargnionych, skupionych na telefonach komórkowych, to połamane nosy, rozcięte twarze i wstrząśnienia mózgu, a najwięcej (60%) pacjentów wymagających pomocy było w wieku 13–29 lat.

– Stawiamy hipotezę, że zakłócenia powodowane przez telefony komórkowe były największą przyczyną obrażeń i dotyczyły głównie osób w wieku od 13 do 29 lat. Wyniki wskazują na potrzebę edukacji co do ryzyka związanego z używaniem telefonu komórkowego i rozproszonego zachowania podczas innych czynności, a także jazdy samochodem i chodzenia – podsumowuje autor badania prof. Boris Paskhover z Rutgers New Jersey Medical School.

Analiza danych dotyczących pacjentów wskazuje na fakt, że z powodu używania telefonów komórkowych na oddziały ratunkowe trafiło co najmniej 2,5 tys. osób. 33% przypadków obejmowało uszkodzenia głowy, zwłaszcza twarzy i nosa, co generuje znaczne koszty leczenia, szacowane rocznie w USA na 3 mld dolarów. Co więcej, liczba ta może nie oddawać pełni zjawiska, ponieważ dotyczy jedynie uszkodzonych części ciała. Wiele z nich pozostawia blizny w widocznych miejscach, które są dużym obciążeniem psychicznym, szczególnie dla młodych osób.

– Nikt przy zdrowych zmysłach nie szedł by ulicą wpatrzony w książkę, czemu zatem ktoś chciałby przeczytać cały artykuł w gazecie idąc z smartfonem w ręku – zadaje retoryczne pytanie kierownik wydziału rekonstrukcji twarzy w szkole medycznej Rutgers w New Jersey Boris Paskhover, współautor badania dotyczącego urazów spowodowanych nieprawidłowym używaniem telefonów komórkowych.

Jak wynika z ustaleń, najdziwniejsze przypadku urazów odniesionych w wyniku smartfonów obejmują nosy złamane wskutek wypadnięcia słuchawki podczas korzystania z telefonu na leżąco, ugryzienie przez węża, którego nadepnął skupiony na smartfonie mężczyzna czy uszkodzenia dzieci bijących się o telefony.