Kobiece mleko to najlepszy pokarm dla dziecka – przypominają eksperci w Światowym Dniu Karmienia Piersią, przypadającym 1 sierpnia. Dlatego, w razie wyjazdu, zalecają odciągnąć i przechować mleko matki.

Zdaniem ekspertów mleko matki nie traci prozdrowotnych właściwości, gdy jest odpowiednio przechowywane. Z tego względu jest możliwe działanie banków mleka kobiecego, które zapewniają pełnowartościowy pokarm dzieciom, których matki nie mogą karmić.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu swiatowy dzien karmienia piersia matka

Odciągnięte mleko można przechowywać przez 4 godziny w temperaturze pokojowej (19–25°C). Nie wolno jednak podawać go później niż po 6–8 godzinach od odciągnięcia. W przypadku przechowywania mleka w lodówce lub zamrażarce, mleko pozostaje przydatne do spożycia nawet przez 3 do 6 miesięcy. Jednak po rozmrożeniu można je podawać dziecku do 4 godzin w temperaturze pokojowej lub do 24 godzin, w przypadku przechowywania w lodówce.

Zamrożone mleko matki wystarczy przed podaniem wyjąć z zamrażarki i wstawić na noc do lodówki. Jeśli istnieje potrzeba szybkiego rozmrożenia pokarmu, należy zrobić to w przeznaczonych do tego podgrzewaczach lub w temperaturze do 37°C do łaźni wodnej. Mleka odciągniętego z piersi nie wolno gotować na palniku lub w kuchence mikrofalowej. Ogrzanie jest dozwalane wyłącznie w kąpieli wodnej lub w podgrzewaczu.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu swiatowy dzien karmienia piersia mleko

Jak wskazują specjaliści Fundacji Banku Mleka Kobiecego, przed odciągnięciem mleka wystarczy umyć ręce pod bieżącą wodą z użyciem mydła. Zabronione jest smarownie piersi płynami odkażającymi, ponieważ ich stosowanie wysusza delikatną skórę piersi i brodawek. Również pojemniki na mleko powinny być czyste i przystosowane do przechowywania żywności.

Źródło: Poradnik „Mleko matki w domu i szpitalu”, Fundacja „Bank Mleka Kobiecego”