Jak wykazali naukowcy z University College London, czkawka to istotne narzędzie regulacyjne w naturalnym procesie rozwojowym człowieka. W badaniu, przeprowadzonym na grupie ponad 200 noworodków, udało się wyjaśnić mechanizm jej powstawania.

Czkawka to naturalne narzędzie organizmu, dzięki któremu możliwa jest regulacja oddechu. Brytyjskie badanie, w którym ten proces analizowano przy pomocy monitorów EEG u noworodków, ustalono, że czkawka pojawia się, gdy przez mózg przechodzi fala sygnałów elektrycznych wspomagających rozwój.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu tajemnica czkawki ciekawostki

– Zaobserwowana aktywność mózgu może oznaczać, że dzieci dzięki czkawce uczą się kontrolować pracę mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Z czasem zyskują możliwość swobodnej kontroli tego procesu. Zaraz po urodzeniu nie wszystkie nasze obwody odpowiedzialne za odczuwanie bodźców są w pełni wytworzone, więc dokończenie tego procesu jest kluczowe do przeżycia – wyjaśnia Lorenzo Fabrizi, współautor badania.

W badaniu uczestniczyły noworodki po ok. 7 dniach od urodzenia, z których niektóre były wcześniakami. W efekcie uznano, że zjawisko czkawki to jedna z pierwszych funkcji motorycznych, których uczy się dziecko, a w ostatnim trymestrze ciąży – typowy element procesu rozwojowego dziecka. Z tego względu czkawka jest naturalna zarówno dla noworodków, jak i w pełni wykształconych płodów i dzieci w 9. tygodniu ciąży. Zgodnie ze statystykami, u wcześniaków czkawka występuje średnio przez 15 minut dziennie. Jest to.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu tajemnica czkawki badania

– Fale sygnałów elektrycznych wywoływane są przez skurcze przepony. W czasie każdej czkawki przechodzą przez mózg trzy. Przy ostatniej dziecko powinno móc połączyć wydawany przez siebie dźwięk czkania z uczuciem skurczu mięśni. Podobnym sposobem stworzenia „mapy ciała” są kopniaki, sprzedawane mamie przez siedzące w brzuchu dziecko, co odkryto już wcześniej – uważają naukowcy.

Jak wyjaśnia kierująca badaniami Kimberley Whitehead, czkawkowy skurcz mięśni jest bardzo silny, przez co rozwijający się mózg dostaje nagle dane, służące do tworzenia przez neurony sieci łączącej zjawisko czkawki z określoną częścią ciała. Skąd jednak czkawka u dorosłych? Jak wyjaśniają badacze, to „kac po okresie dziecięcym, który odbija się w późniejszym wieku”.