58 ofiar zmarłych w wyniku wypadku, 9 zabójstw i ponad 3 tysiące napaści seksualnych – to dane z raportu bezpieczeństwa Ubera, opublikowanego na podstawie informacji z przejazdów w USA w 2018 roku. Choć to tylko niewielka część 1,3 mld realizowanych kursów, zaniepokojenie wyrażają nawet przedstawiciele firmy.

– Może się wydawać, że w odniesieniu do 1,3 mld kursów zrealizowanych przez Ubera w ciągu roku, wspomniane 3 045 napaści seksualnych to niewiele. Ale za każdą z tych historii kryje się czyjś dramat. Tym bardziej, że dane dotyczą jedynie zarejestrowanych przestępstw. Czyli tych przypadków, kiedy ofiara molestowania lub gwałtu zgłosiła się na policję i złożyła zawiadomienie – przyznają przedstawiciele firmy.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu uber a zdrowie pasazera bezpieczenstwo

Wbrew pozorom, nie oznacza to jednak, że bezpieczeństwo pasażerów Ubera jest zagrożone. Ze statystyk wynika, że 55% ofiar napaści seksualnych to kierowcy Ubera. Najczęstszą formą naruszania nietykalności na tle seksualnym jest „dotykanie miejsc intymnych” i próby gwałtu.

– W osobnym punkcie przeanalizowaliśmy przypadki gwałtów. W latach 2017–2018 odnotowano 464 takich przestępstw. I tutaj w większości, bo aż w 92% przypadków, ofiarami byli pasażerowie Ubera, a właściwie pasażerki, bo kobiety stanowiły aż 89% poszkodowanych. W 2017 roku liczba wszystkich zgłoszonych przypadków przemocy seksualnej wyniosła 2936. Do „niechcianego stosunku seksualnego” może dojść podczas jednego przejazdu na 6 mln. Z kolei do molestowania seksualnego dochodzi raz na 900 tys. przejazdów – wylicza Uber.

Choć napaści seksualne są największym problemem Ubera, podczas kursów dochodzi także do zabójstw. Od 2017 roku w USA odnotowano 17 takich przypadków, z czego 7 to kierowcy, 8 – pasażerowie, a pozostałe – osoby postronne, znajdujące się w pobliżu auta. Ponadto problemem są również wypadku drogowe z udziałem aut przewoźnika, w wyniku których w ciągu 2 lat zginęło 58 osób.

– Dobrowolne publikowanie raportu, który omawia tak trudne kwestie bezpieczeństwa, nie jest łatwe. Większość firm nie mówi o takich sprawach, jak przemoc seksualna, ponieważ grozi to publiczną krytyką i negatywnymi nagłówkami. Uważamy jednak, że nadszedł czas na nowe podejście – komentuje główny prawnik Ubera Tony West.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu uber a zdrowie pasazera wypadki

Jak podkreśla prawnik, 99,9% przejazdów (niemal 2,3 miliarda) w badanym okresie było bezpiecznych. Publikacja raportu ma zaś być dowodem na dobrą wolę właścicieli Ubera i zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa pasażerów i kierowców.