Naukowcy już wcześniej zdawali sobie sprawę z tego, że zapach i smak są głęboko powiązane w mózgu, gdyż wraz z zapachem dostarczanych jest większość złożonych informacji związanych ze smakiem. Jednak teraz okazuje się, że te dwa zmysły są również powiązane na powierzchni ludzkiego języka.

Jak relacjonuje artykuł, opublikowany w czasopiśmie „Chemical Senses”, badacze z instytucji badawczej non-profit Monell Chemical Senses Center w Filadelfii, hodowali w laboratorium ludzkie komórki smakowe. Komórki te zawierały kilka ważnych cząsteczek znalezionych już w komórkach węchowych, w tym komórki znajdujące się w kanałach nosowych odpowiedzialnych za wykrywanie zapachów.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu zapach na jezyku zmysl

W eksperymencie badacze eksponowali komórki smakowe na cząsteczki zapachowe. Zgodnie z zapewnieniami naukowców, była to pierwsza demonstracja czujników węchowych w ludzkich komórkach smakowych, chociaż znajdowano je już w innych częściach ciała, takich jak jelita, plemniki, a nawet włosy. Jak się okazało, komórki smakowe reagowały tak, jak komórki węchowe.

– Obecność receptorów węchowych i receptorów smaku w tej samej komórce zapewni nam ekscytujące możliwości badania interakcji między zapachem i bodźcami smakowymi na języku – podsumowuje starszy autor badania Mehmet Hakan Ozdener.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu zapach na jezyku zmysl

Odkrycie sugeruje, że ludzkie komórki smakowe mogą być bardziej skomplikowane niż wcześniej sądzili naukowcy. Choć smak jest dość prostym zmysłem, który sortuje chemikalia w co najmniej pięć kategorii (słodka, słona, kwaśna, gorzka i umami – pikantna), okazuje się, że w mózgu jest zintegrowany nie tylko z zapachem.