Kiedy zegar wybija północ, fajerwerki eksplodują w każdym zakątku Niemiec. Prywatne pokazy ogni sztucznych wypełniają niebo błyskami do wczesnych godzin porannych. Zgodnie z prawem Niemcy mogą odpalać fajerwerki tylko między 18:00 w Sylwestra i 7:00 rano 1 stycznia. Według niemieckiej agencji ds. ochrony środowiska wydaje się na nie do 200 mln euro.

– To jedyna pora roku, kiedy czuję się naprawdę wolna i mogę zrobić tyle hałasu, ile chcę, i nikt mi nie może tego zabronić – mówi 21-letni Leonard Schneider, starszy technik utrzymania ruchu z Kolonii.

infoplanet psychologia i lifestyle fajerwerki narodowa duma pokaz

Fajerwerki w Sylwestra są równie ważne dla narodowego poczucia tożsamości jak kiełbaski i autostrady. Jednak w związku z ich użyciem służby ratunkowe przygotowują się na kolejną noc z obrażeniami ciała, wzywając do wprowadzenia zakazu. W ubiegłym roku dwóch młodych mężczyzn zmarło z powodu obrażeń w osobnych wypadkach związanych z fajerwerkami w Brandenburgii, a 14-letnia dziewczynka w Turyngii została oślepiona. W Berlinie 5 osobom amputowano kończyny lub części kończyn, a chirurdzy pracowali jednocześnie w 3 salach operacyjnych.

Magazyn niemieckiego stowarzyszenia medycznego, oszacował, że w zeszłym roku pojedynczy szpital miejski podczas sylwestrowej nocy opatrzył od 50 do 60 poważnych obrażeń dłoni, a najczęstszymi były poważne poparzenia i odcięte palce. Większość urazów jest spowodowana przez rakiety domowej roboty lub fajerwerki zakupione z nieautoryzowanych źródeł. Wysoki poziom spożycia alkoholu pogarsza sytuację.

infoplanet psychologia i lifestyle fajerwerki narodowa duma sylwester

– Widzieliśmy rosnącą liczbę obrażeń ludzi, którzy zostali trafieni rakietami rzuconymi w ich kierunku. Klasyczny scenariusz to ludzie rzucający petardami na ulice z otwartych okien górnych pięter – ocenia Tobias Lindner, konsultant ds. wypadków w szpitalu Charité w Berlinie.

Urazy, negatywny wpływ na zdrowie, dobrostan zwierząt i inne argumenty przemawiają za ściślejszą kontrolą. Jednak do tej pory prawo nie zostało zmienione z powodu poważnych różnic zdań dotyczących równowagi między bezpieczeństwem publicznym a swobodą celebrowania Sylwestra.

infoplanet psychologia i lifestyle fajerwerki narodowa duma

Niektóre miasta stosują własne przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego do ochrony starych budynków, które umożliwiają wprowadzenie stref wolnych od sztucznych ogni. Ale jest też sporo osób, które ostro przestrzegają przed zbytnim ograniczaniem obchodów Sylwestra.

Źródło: The Guardian