Nowe badania sugerują, że tzw. stojące biurka, które pozwalają pracownikom zmienić swoją pozycję w ciągu dnia roboczego, mogą poprawić wydajność pracy. W ramach testów nowe stanowiska pracy wraz z wyznaczonym grafikiem czasowym otrzymali pracownicy firmy NHS. Dodatkowo czas spędzany na siedząco był stopniowo skracany średnio o ponad godzinę dziennie w porównaniu do grupy kontrolnej.

Zespół badawczy kierowany przez Loughborough University i ekspertów z Leicester, wybrał 146 pracowników NHS pracujących do tej pory wyłącznie na siedząco. 77 osobom przydzielono stanowiska robocze z regulacją wysokości, a pozostałe 69 kontynuowało pracę przy standardowych biurkach. Czas pracy spędzony na siedząco mierzono na początku badania i ponownie 3, 6 i 12 miesięcy później.

infoplanet lifestyle na stojaco wydajniej biurko na stojaco

Na początku badań opublikowanych w British Medical Journal (BMJ) ogólny czas spędzony na siedząco wynosił 97 minut dziennie. W trakcie eksperymentu wartość ta uległa skróceniu o 50,62 minut dziennie w ciągu trzech miesięcy, 64,4 minut dziennie po sześciu miesiącach i 82,39 minut dziennie po 12 miesiącach.

Jak stwierdzili naukowcy, ograniczony czas siedzenia przy biurkach i wykonywanie pracy na stojąco sprawiło, że po roku pracownicy byli mniej zmęczeni i bardziej zaangażowani w obowiązki. Ponadto osoby, które otrzymały stanowiska stojące zgłosiły poprawę w zakresie problemów mięśniowo-szkieletowych. Wypełniony przez uczestników kwestionariusz zasugerował również, że pracownicy, którzy korzystali z rozkładanych biurek, byli mniej zestresowani i zgłaszali poprawę jakości życia. Nie odnotowano jednak żadnych znaczących zmian w zakresie zadowolenia z pracy, funkcji poznawczych czy absencji chorobowej.

infoplanet lifestyle na stojaco wydajniej biurko wydajnosc

Raporty medyczne sugerują, że stałe siedzenie szkodzi naszemu zdrowiu, potencjalnie powodując problemy sercowo-naczyniowe lub podatność na cukrzycę. Badanie przeprowadzone przez British Heart Foundation w 2015 roku wykazało, że przeciętna osoba pracująca w biurze spędza w tej pozycji nawet 9 godzin. Jednak w niektórych krajach na świecie sytuacja wygląda inaczej. W Szwecji powszechna jest praca na stojąco, a od 2014 roku Dania zobowiązała pracodawców do oferowania personelowi również stojących stanowisk pracy.