Oprócz dostępnych rodzajów herbaty, które pijemy na co dzień, są gatunki, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Przedstawiamy najdroższe herbaty na świecie, uznane za najsmaczniejsze i najzdrowsze. Czy zdrowie i smak rzeczywiście nie mają ceny?

Gyokuro Uji – 650 USD/kg

Jedna z tańszych w naszym zestawieniu to najdroższa herbata w Japonii. Ma bogatszy aromat, a jej liście zawierają więcej chlorofilu, ponieważ dwa tygodnie przed zbiorami całą plantację zacienia się bambusem. Herbata dojrzewająca w takich warunkach ma bogatszy i intensywniejszy aromat.

Silver tips imperial Darjeeling Makaibari – 1850 USD/kg

Zbiór herbaty Silver tips imperial Darjeeling Makaibari to bardzo ciekawa, wręcz bajeczna historia. Została zebrana jednej nocy 13 czerwca 2014 roku pomiędzy godziną 00.01 a 3.00 w nocy. Była to noc, która charakteryzowała się niezwykłym ułożeniem planet. Zdarza się ono raz na 108 lat. 500 kobiet zebrało tylko 5 kg tej herbaty. Jedna filiżanka w najbardziej ekskluzywnych hotelach kosztuje 45 USD. Zysk został przeznaczony na cele charytatywne. Jest to historia jednorazowa.

Yellow Gold Tea Buds – 2114 USD/kg

Herbatę Yellow Gold Tea Buds zbiera się z krzewów rosnących w tym samym miejscu, o niezmiennej porze, złotymi nożycami, ścinając tylko pączki nierozwiniętych liści. W tym miejscu magia rytuału się nie kończy, ponieważ wysuszone listki trafiają do złotych puszek, gdzie nabierają aromatu i są mieszane z opiłkami 24 karatowego złota. Ponieważ ma ono właściwości korzystne dla zdrowia, cała herbata jest uważana za wyjątkową. Jedyne miejsce, gdzie można ją kupić, to giełda w Singapurze.

Tie Guan Yin – 3000 USD/kg

Tajemniczo brzmiąca nazwa Tie Guan Yin to nic innego, jak słynny oolon  – herbata pochodząca z Chin, z prowincji Fujian. Są dostępne różne jej odmiany, najcenniejsza jednak przechodzi 16 procesów przetwarzania, zanim trafi do filiżanek smakoszy. Oolong przygotowany według tradycyjnych metod może być zaparzany 7 razy i jest wciąż równie dobry.

Vintage Narcissus Wui Oolong – 6500 USD/kg

Ta wyjątkowa, kolekcjonerska herbata ma jednakowo wyjątkową historię. Plantację opuściła w 1960 roku, by trafić do Singapuru, skąd po kilkukrotnej zmianie właściciela znalazła się w Hongkongu. Tam 20 kg niespotykanych liści kupił Malezyjski kolekcjoner. Do dziś uznawane są one za najpiękniejsze na świecie, stąd nazwa, która nawiązuje do mitologii greckiej.

Panda Dung Tea – 70 000 USD/kg

Tak, jak wskazuje nazwa, herbata ma związek z przemiłym niedźwiadkiem Pandą. W Syczuanie w Chinach zaczęto nawozić odchodami pandy krzewy herbaty, co okazało się trafionym pomysłem, ponieważ dzięki temu rośliny mają inny, wspaniały aromat. Dodatkowo pandy to zwierzęta wyjątkowe w Chinach, mamy więc przepis na jedną z najdroższych herbat świata – koszt filiżanki to ok. 200 USD.

Fu Yuan Chang pu-erh – 850 000USD/kg

To herbata jak wino – im starsza, tym lepsza. Przy dzisiejszych metodach produkcji sztucznie „postarzana” herbata jest niedroga, ale ta prawdziwie stara osiąga zawrotne ceny. Herbata, o której mówimy, pochodzi z 1900 roku i została w 2013 roku sprzedana za właśnie taką zawrotną kwotę.

PG Tips Diamond Tea Bag – 15 000 USD/torebkę

W tym przypadku istotna jest magia nie tyle liści, co ich opakowania. Otóż doskonała herbata Silver Tips Imperial z plantacji w Darjeelingu została zapakowana w torebkę z 280 diamentami. Herbatę sprzedawano na cele charytatywne.

Da Hong Pao – 1 200 000 USD/kg

Kolejna magiczna opowieść na temat herbaty. Herbata, której się juz nie produkuje, pochodzi ze słynnych czterech krzewów odznaczonych w czasach dynastii Ming przez cesarza po tym, jak napar z uch liści uleczył cesarzową z ciężkiej choroby. Dostępność była tak mała, że musiały je zrywać wytresowane małpy, a zebrana ilość okazała się wręcz symboliczna – ok. 100 g. Do dzisiaj przeżyły trzy z czterech krzewów. Są objęte ścisłą ochroną i nie zrywa się już z nich herbaty.