Największe na świecie włoskie świąteczne ciasto, panettone, serwowano w Mediolanie. Baba o wysokości ponad 2 metrów, ważąca 140 kilogramów została pokrojona na 1400 kawałków, którymi częstowano w słynnym pasażu handlowym, Galerii Wiktora Emanuela II.

Ciasto przygotowano pod patronatem władz miejskich z 69 kilogramów mąki, 10 kilogramów zaczynu, 15 kilogramów żółtek, 27 kilogramów masła, 18 kg cukru i takiej samej ilości rodzynek oraz 11 kilogramów skórki pomarańczowej. Prace nad wypiekiem trwały 4 dni.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu 140 kg swiatecznych przysmakow

W prezentacji kandydującego do księgi rekordów Guinnessa najbardziej znanego włoskiego przysmaku na Boże Narodzenie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Giuseppe Salą. To on ukroił pierwszy kawałek. Jednak aby to zrobić, musiał wejść na drabinę.

W czasie uroczystości w galerii, nazywanej najpiękniejszym salonem Mediolanu, przypomniano, że tradycja wypieku panettone narodziła się właśnie w tym mieście.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu 140 kg swiatecznych przysmakow rekord

– To wielki symbol jakości, pochodzący z Mediolanu. Panettone jest znane na całym świecie i zasługuje na to, by tak jak pizza otrzymało unijny certyfikat gwarantowanej tradycyjnej specjalności – powiedział prezes miejscowej izby handlu i usług Carlo Sangalli.

W całych Włoszech przed Świętami w sklepach, cukierniach i piekarniach sprzedaje się miliony tych ciast.