Od dwóch lat sztuka piekarzy neapolitańskiej pizzy jest wpisana na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Decyzja, która zapadła w 2017 roku podczas obrad organizacji w Korei Południowej, wywołała entuzjazm nie tylko w kolebce neapolitańskiej pizzy – na południu Włoch, ale w całym kraju.

– To historyczne wyróżnienie. Neapolitańczycy są pewni: będziemy jeść jeszcze więcej pizzy – mówił wówczas burmistrz Neapolu Luigi de Magistris. 

infoplanet ciekawostki o zdrowiu pizza dziedzictwem kulturowym

W uzasadnieniu postanowienia UNESCO podkreśliło, że kulinarny know-how, związany z wyrobem pizzy, który obejmuje „gesty, piosenki, ekspresję wizualną, lokalny dialekt, umiejętność wyrabiania ciasta, pokazów i dzielenia się nią z innymi, stanowi bezdyskusyjne dziedzictwo kulturowe”.

– Włoska tożsamość enologiczna i kulinarna jest coraz bardziej chroniona na świecie – stwierdził minister rolnictwa Maurizio Martina.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu pizza dziedzictwem kulturowym UNESCO

UNESCO wynagrodziło długie starania podjęte przez resort rolnictwa, który postanowił zgłosić kandydaturę majstersztyku neapolitańskich pizzaioli w 2009 roku. Media podkreślały, że w wielkiej kampanii promocyjnej jej inicjatorzy zdołali przezwyciężyć wszelkie uprzedzenia i opinie tych, którzy w wypieku pizzy w Neapolu i jej popularności widzieli tylko fenomen komercyjny.

Jak komentował szef dyplomacji Angelino Alfano powiedział zaś, zaangażowanie Włoch na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego nie ogranicza się tylko do dóbr kultury, ale dotyczy także najbardziej reprezentatywnych elementów tradycji kraju.