Istnieje wiele dziwnych i szokujących potraw, które oferuje nam świat. Każdy naród ma swoje ulubione i niespotykane dania, a wyrażanie się przez smak jest bardzo popularne. Oto najdziwniejsze potrawy na świecie.

1. Shirako – Japonia

Jeśli chodzi o eufemizmy, ten jest doskonały. Shirako w języku japońskim oznacza dosłownie „białe dzieci”, ale odnosi się do worków spermy dorsza, żabnicy lub puffera. Uważa się, że te białe plamki mają słodki smak angielskiego sosu custardy.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 1 Shirako

2. Nos Łosia – Canada

Galaretowaty nos łosia wygląda tak źle, jak się wydaje. Nieustraszeni Kanadyjczycy zignorowali ostrzeżenie i postanowili zbadać gastronomię nosową. Nos gotuje się z cebulą i przyprawami, włosy się usuwa, a następnie kroi i zalewa bulionem, który zmienia konsystencję na galaretę.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 2 Jellied Moose Nose

3. Casu – Sardinia

Znana jako zgniły ser Pecorino (twardy ser z owczego mleka). Larwy muszek serowatych (piophila casei) dodaje się do przeterminowanego sera. Wchodzą do środka, chowają się i trawią tłuszcze. Możesz jeść przysmak z robakami lub bez, jednak najwyraźniej poprawiają smak. Konsumenci jednak ostrzegają: robaki skaczą, gdy wpadają w panikę, a ponadto mogą przeżyć w żołądku i osadzić się w jelitach.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 3 Casu

4. Hakari – Islandia

Przygotowanie jest proste: ściąć głowę grenlandzkiemu rekinowi, umieścić go bez głowy w płytkim dołku, a nastepnie przykryć piaskiem i kamieniami, aby zatruły go płyny wewnętrzne. Pozostaw mięso na 2 lub 3 miesięce, po czym pokrój w paski i susz kilka miesięcy przed podaniem. Anthony Bourdain opisał to danie jako „najgorszy, najbardziej obrzydliwy i okropny smak, jakiego kiedykolwiek próbował”, nawet po zakropieniu Islandzką wódką.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 4 Hakari

5. Gałki oczne tuńczyka – Japonia

To danie można znaleźć w większości sklepów spożywczych w Japonii i Chinach za około 1 dolara, a i tak jest prawdopodobnie o 1 dolara za drogie. Gałki oczne tuńczyka mają smak podobny do kałamarnicy lub ośmiornicy. Gotuj je przed jedzeniem lub ciesz się surowymi – koniecznie z przyprawami.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 5 Eyeballs of tuna

6. Wasp Crackers – Japonia

Pomyśl o ciastkach z kawałkami czekolady… W tym przypadku jednak zamiast czekoladowych płatków dostaniesz… osy. Biszkopt zawiera osy wraz z żądłem. Życzymy powodzenia!

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 6 Wasp Crackers

7. Stink Bugs – Afryka

Botswana, Mozambik, Zimbabwe, Venda, Zambia i RPA używają śmierdzących owadów, aby doprawiać gulasz. Jak można się domyślić po nazwie, smrodliwy posiłek jest... cóż, śmierdzący. Owad znany jest z emitowania nieprzyjemnego zapachu jako mechanizmu obronnego, aby zapobiec zjedzeniu przez ptaki i jaszczurki. Najwyraźniej nie odstrasza jednak ludzi.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 7 Stink Bugs

8. Zupa z ptasiego gniazda – Azja Południowo-Wschodnia

Ta gumowata, azjatycka potrawa to nie tylko przysmak, ale także medyczny napar, który uważa się za pomocny w trawieniu, poprawie układu odpornościowego i – co jest największym chwytem marketingowym – zwiększaniu libido. Zupa jest zrobiona z gniazda ptaka, który buduje go z własnej lepkiej śliny. Gniazda są zawieszone wysoko na skałach, co sprawia, że ich zbieranie jest niezwykle niebezpieczne, a przy ich pozyskiwaniu wielu ludzi co roku ginie. Czy to danie warte ofiar w ludziach? Musisz spróbować i ocenić.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 8 Zupa z ptasiego gniazda

9. Smażona świnka morska – Ekwador

Kontrowersyjne dla niektórych danie w Ameryce Południowej jest przysmakiem. Świnka morska jest doskonałym źródłem pożywienia w Andach od tysięcy lat. Rolnicy w tamtych rejonach hodują je tak, jak my kurczaki. Co więcej, twierdzą, że smakują jak kurczak.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 9 Fried guinea pig

10. Khash – Bliski Wschód, Europa Wschodnia i Turcja

Khash jest teraz uważany za przysmak na całym Bliskim Wschodzie, Europie Wschodniej i Turcji. Nazwa tego dania dosłownie tłumaczy się jako „głowa i kopyto” i to jest dokładnie to, co znajdziesz w gulaszu. Podczas gdy głównym składnikiem są krowie stopy, czaszka też odgrywa dużą rolę, więc należy się uśmiechnąć, gdy witasz się z talerzem.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 10 Khash

11. Sannakji – South Korea

Pijane ośmiornice są podawane zarówno w stanie surowym i pijanym. Kiedy używamy słowa „surowy”, mamy na myśli żywe –  szef kuchni przychodzi  i rozkłada na stół małą ośmiornicę tuż przed twoimi oczami. Kawałki macek są przygotowywane z olejem sezamowym, jeśli kucharzowi uda się je posypać, ponieważ w rzeczywistości wciąż wiją się na talerzu, gdy sięgasz po pałeczki.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 11 Sannakji

12. A-Ping – Kambodża

Smażona tarantula stała się popularna podczas niedoborów żywności w reżimie Czerwonych Khmerów, ale teraz w Kambodży jest uważana za przysmak. Kambodżanie jedzą je jak cukierki! Co więcej, danie ma o wiele więcej białka niż konik polny. A-Ping mają także brązowy osad w jamie brzusznej, który składa się głównie z jaj i ekskrementów. Mniam!

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 12 A-Ping

13. Yak Penis – Chiny

Znany również jako „smok w płomieniu pożądania”. Danie to jest uważane przez Chińczyków za dobre dla zdrowia, podobnie jak szpinak. Penis jaka jest na ogół prażony i galwanicznie kuty, aby zrobić wrażenie. Tutaj rozmiar ma znaczenie!

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 13 Yak Penis

14. Serce kobry – Wietnam

Spożywanie żywego serca kobry ma rzekomo zapewniać nadludzką witalność, co czyni to danie coraz bardziej popularnym. Szef kuchni rozcina węża tuż przed tobą i wlewa dosłownie bijące serce w kieliszek z krwią.

infoplanet lifestyle 14 najbardziej szokujacych potraw 14 Heart beating Cobra Snake