Baseny to świetna zabawa dla dzieci i doskonały sposób na utrzymanie kondycji. Ale czy wiesz, że baseny zawierają kał? Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control (CDC) wykazało, że 70% basenów publicznych, 66% parków wodnych i 49% basenów w prywatnych klubach zawierało bakterie e coli, które powszechnie występują w kale. Chlor nie zawsze zabija zarazki, a bakteria E. coli mogą powodować ciężką, krwawą biegunkę. Gdzie jeszcze mogą kryć się bakterie?

Bakterie w basenach dla dzieci

Największy stopień zanieczyszczeń mogą mieć baseny, do których uczęszczają dzieci, ponieważ często nie mają one jeszcze wykształconych właściwych nawyków higienicznych. Oprócz tego dzieci sikają w basenie, a mocz wiąże się z chlorem, przez co zmniejsza się jego ilość do walki z bakteriami. Najlepszym zabezpieczeniem jest prysznic przed wejściem do wody oraz po wyjściu z niej, a także nie połykanie wody.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie baseny dla dzieci

Co na obiad w restauracji?

Ile osób dotknęło menu w restauracji, zanim zostało ci ono wręczone? Wystarczająco dużo, aby mogło się na nim znajdować nawet 100 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej! Bakterie na rękach jednego z gości mogą dostać się do menu i przetrwać na nim do 48 godzin. Myj ręce po zamówieniu, nie przed.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie restauracje

Woda z cytryną szkodzi?

Woda z cytryną zasadniczo nie szkodzi, ale kawałki cytryny w restauracjach mogą również zawierać wysoki poziom bakterii. W jednym z badań stwierdzono, że prawie 70% cytryn podawanych w restauracji zawiera około 25 różnych zarazków i drożdży, w tym bakterie e coli, które mogą powodować między innymi bóle brzucha. Większość znalezionych zarazków znajdowała się na skórce cytryny, chociaż niektóre znaleziono w środku. Wniosek jest taki, że w restauracji najlepiej w ogóle pominąć cytrynę.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie woda z cytryna

Dystrybutory wody

Kran ulicznego dystrybutora wody może mieć więcej bakterii niż sedes, ponieważ źródełka wody pitnej na ulicach są czyszczone rzadziej niż łazienki. Aby nie zarazić się bakteriami, lepiej nosić przy sobie wodę.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie dystrybutor wody

Klamki i drzwi

Niestety nie wszyscy myją ręce po skorzystaniu z toalety. Badanie CDC wykazało, że robi to tylko 31% mężczyzn i 65% kobiet, co oznacza, że wiele osób wychodzi z łazienki i dotyka klamki, mając na dłoniach bakterie.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie klamki i drzwi

Zarazki mogą się rozprzestrzeniać daleko i szybko. W jednym z badań naukowcy umieścili próbki wirusa na klamkach i blatach stołów. Przez cały dzień badali od 60 do 100 powierzchni w całym budynku, od przełączników światła po uchwyty na kawę do komputerów i odkryli, że w ciągu dwóch do czterech godzin wirus rozprzestrzenił się na 40 do 60% ludzi w obiekcie. Zaleca się mycie rąk przez 20 sekund za pomocą mydła.

Zdradliwe przyciski

Inna powierzchnia, która jest często bardziej zanieczyszczona niż toaleta to przyciski w windzie, które są czyszczone rzadziej niż łazienki. Najlepsze dla twojego zdrowia będzie zejście po schodach. W przeciwnym razie spróbuj nacisnąć przycisk łokciem lub końcówką pióra.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie przyciski w windzie

Czysty pokój hotelowy


Pokój czy apartament w hotelu może być luksusowy i przytulny, ale zaprasza również nieproszonych gości – bakterie. Pilot do telewizora to prawdopodobnie największy przyciągacz brudu w pokoju. Przed użyciem wytrzyj go ściereczką do dezynfekcji lub jeszcze lepiej umieść w plastikowej torebce. Inne miejsca w pokoju hotelowym, które mogą być skażone, to przełączniki lamp, telefony, wiaderka na lód, nieopakowane szklanki, suszarki do włosów, narzuty na łóżka, ekspresy do kawy i baterie łazienkowe. Użyj szmatki do dezynfekcji na wszystkich powierzchniach, kiedy możesz, a narzutę odrzuć na bok i nie używaj jej do spania. W razie potrzeby poproś o dodatkowy koc.

infoplanet zdrowie wszechobecne bakterie pokoj hotelowy